Katalonia zrobiła krok ku niepodległości. Zatrzyma ją Trybunał Konstytucyjny?
Hiszpański Trybunał Konstytucyjny przyjął w środę do rozpatrzenia apelację rządu przeciwko proniepodległościowej rezolucji, przyjętej przez kataloński parlament i zawiesił w oczekiwaniu na orzeczenie realizację procedury secesji Katalonii od Hiszpanii.
2015-11-11, 21:27
Posłuchaj
Zielone światło dla powstania republiki katalońskiej. Relacja Ewy Wysockiej z Barcelony (IAR)
Dodaj do playlisty
Trybunał ostrzegł zarazem najważniejszych członków parlamentu Katalonii, że jeśli nie podporządkują się decyzji, mogą zostać zawieszeni w wykonywaniu obowiązków i grozić im będzie postępowanie sądowe.
Wicepremier katalońskiego rządu Neus Munte powiedziała jednak, że regionalny rząd będzie kontynuował prace nad projektem oderwania Katalonii od Hiszpanii. W rezolucji znalazł się bowiem zapis rekomendujący zignorowanie orzeczenia Trybunału.
Działanie katalońskiego parlamentu zaskarżyły do Trybunału władze Hiszpanii. Premier Mariano Rajoy w środę rano przekazał, że "pełnomocnik państwa złożył w Trybunale odwołanie od uchwały parlamentu Katalonii" i dodał, że "nie jest to tylko reakcja na rezolucję, ale chodzi o obronę całego kraju".
Krok w stronę niepodległości
Parlament Katalonii przyjął w poniedziałek rezolucję w sprawie formalnego rozpoczęcia procesu tworzenia niezależnego państwa katalońskiego i odłączenia się od Hiszpanii.
Rezolucja ma zainicjować 18-miesięczny proces przygotowujący region do odłączenia się od reszty kraju. Za przyjęciem dokumentu było 72 regionalnych deputowanych, przeciwko 63. Zapowiedziano, że w ciągu najbliższego miesiąca w regionie powstaną pierwsze instytucje państwowe, m.in. Urząd Podatkowy.
Na 7,5-milionową Katalonię, najbardziej uprzemysłowiony region kraju, przypada 20 proc. PKB Hiszpanii.
W nowym parlamencie Katalonii, wyłonionym w wyborach regionalnych 27 września, absolutną większość mandatów zdobyły dwie listy proniepodległościowe: Kandydatura Jedności Ludowej (CUP) oraz koalicja Razem dla Tak, które zebrały prawie 48 proc. głosów. Obecnie trwają rozmowy w sprawie utworzenia rządu.
x-news.pl, TVN24
Rok temu w Katalonii odbyło się głosowanie w sprawie niepodległości. Z ponad 2,2 miliona Katalończyków, którzy wzięli udział w głosowaniu (ponad jedna trzecia uprawnionych), prawie 81 proc. opowiedziało się za przekształceniem Katalonii w państwo niezależne od Hiszpanii. Rząd w Madrycie uznał głosowanie za nielegalne.
PAP, IAR, kk
REKLAMA