Próba powrotu do normalności, choć zagrożenie atakami wciąż bardzo duże

Belgijski rząd zdecydował o przedłużeniu najwyższego poziomu zagrożenia terrorystycznego w Brukseli. Wciąż trwa obława na Salaha Abdeslama, który miał brać udział w zamachach w Paryżu i który przyjechał po atakach do Brukseli, a w policyjnych nalotach w stolicy Belgii i Liege zatrzymano kolejne osoby. Mimo tego, Belgia próbuje wrócić do normalnego funkcjonowania.

2015-11-23, 21:40

Próba powrotu do normalności, choć zagrożenie atakami wciąż bardzo duże

Posłuchaj

Belgia: kolejne aresztowania w Brukseli i Liege. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego w Brukseli zostanie utrzymany do poniedziałku. Tak zdecydował belgijski rząd po konsultacjach z centrum kryzysowym. Dla reszty kraju alarm pozostanie na poziomie trzecim w 4-stopniowej skali.

Premier Belgii Charles Michel poinformował, że zagrożenie atakami wciąż jest bardzo duże. Celem ma być transport publiczny, a także centra handlowe. - Ponawiamy apel do wszystkich, by zachowali spokój, ale byli czujni - powiedział premier Belgii.

Posłuchaj

Utrzymany najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego. Z Brukseli Beata Płomecka (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Mimo alertu rząd zdecydował, że szkoły i metro w Brukseli zostaną otwarte w środę. - Chcemy stopniowo wracać do normalności. Szkoły w Brukseli zostaną otwarte w środę, a także metro. W przypadku metra będzie się to działo sukcesywnie - powiedział remier Belgii Charles Michel.

Akcja do skutku

- Akcja antyterrorystyczna będzie prowadzona do skutku - zapowiedział tymczasem minister spraw wewnętrznych Jan Jambon. Główny cel to schwytanie Salaha Abdeslama, którego policja i służby bezpieczeństwa szukają od 10 dni i choć depczą mu po piętach, nie mogą pojmać. Policja próbuje też rozbić siatkę terrorystyczną w belgijskiej stolicy, stąd informacje o poszukiwanych kilkunastu innych osób.

Akcja w Liege jest związana z informacjami, że tam właśnie w nocy widziano 26-letniego Francuza. Podobno - choć nie ma potwierdzenia tych informacji - Salah Abdeslam został szybko namierzony przez policję, ale znowu się wymknął.  Podobno czarnym BMW uciekał autostradą w kierunku granicy z Niemcami.

REKLAMA

Posłuchaj

Korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka o poszukiwaniach Salaha Abdeslama (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

 

Kolejne zatrzymania 

Prokuratura wyjaśniła, że w związku z akcją w poniedziałek rano przeszukano pięć kolejnych mieszkań w regionie stołecznym Brukseli i dwa w Liege. - Podczas tych przeszukań pięć osób zostało zatrzymanych - dodano w oświadczeniu.

Po ostatnich akcjach policyjnych liczba zatrzymanych osób wzrosła do 21. Dziś zostaną one przesłuchane. Podczas wczorajszych i dzisiejszych przeszukań nie znaleziono broni ani materiałów wybuchowych. Policja skonfiskowała natomiast 26 tysięcy euro.

REKLAMA

Wcześniej, podczas nocnej operacji, przeszukano 22 mieszkania, zatrzymano 16 podejrzanych osób, jedna została ranna. 15 osób zostało już zwolnionych. Wypuszczono też dwie osoby z pięciu zatrzymanych w poniedziałek w rejonie Brukseli i Liege.

źródło: RUPTLY/x-news

REKLAMA

W poniedziałek belgijska prokuratura poinformowała o oskarżeniu i toczącym się śledztwie wobec kolejnego mężczyzny, który brał udział w paryskich zamachach. Oskarżony o przynależność do ugrupowania terrorystycznego i udział w zamachach przebywa w areszcie.

Uciążliwy alert

Zwiększone środki ostrożności odbijają się negatywnie na życiu mieszkańców Brukseli. Nie funkcjonuje metro, zamknięte są szkoły i uczelnie, odwołano imprezy masowe. Dla ponad milionowej Brukseli zamknięte metro to prawdziwy problem. Kłopoty mają także kierowcy, bo od rana na drogach wjazdowych do belgijskiej stolicy tworzyły się duże korki. 

źródło: RUPTLY/x-news

REKLAMA

Ulice belgijskiej stolicy patroluje wojsko. Na Wielkim Placu, który zwykle przyciąga tłum turystów i lokalnych mieszkańców, w pobliżu bożonarodzeniowego drzewka stoi pojazd opancerzony - podaje agencja Reutera.

Posłuchaj

Tomasz Smura z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego: zachodnie służby chcą udowodnić swoją skuteczność (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Siedziby UE i NATO dodatkowo chronione

Unijne instytucje i kwatera główna NATO w Brukseli pracują, choć są chronione. - Belgijskie władze poinformowały, że nie ma konkretnego zagrożenia terrorystycznego wobec instytucji UE - powiedział w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

REKLAMA

Już wcześniej ochrona europejskich i należących do NATO budynków została zwiększona. Teraz kilka z nich zdecydowało się ją jeszcze wzmocnić. Tak zrobiła Unijna Rada, która podniosła poziom alertu z żółtego do pomarańczowego i i odwołała spotkania urzędników niższego szczebla. Narady ministerialne odbywają się zgodnie z planem. Tak też pracuje Komisja Europejska.

Posłuchaj

Belgia: instytucje UE i NATO pracują, ale są chronione. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

 

Zgodnie z planem, po południu ma się też rozpocząć w Strasburgu sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Z Brukseli odjechał już bezpośredni pociąg do stolicy Alzacji dla europosłów, asystentów i urzędników, choć w niedzielę - w kontekście informacji, że zamachowcy planowali atak na transport publiczny - pojawiły się wątpliwości co do gwarancji bezpieczeństwa. Wiele osób postanowiło jednak pojechać na sesję samochodem.

REKLAMA

Budynek Europarlamentu w Brukseli pozostaje otwarty, ale zdecydowano o elastycznym dniu pracy. To oznacza, że urzędnicy mogą pracować z domów. Podobnie zdecydowała kwatera główna NATO.

IAR/PAP/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej