Szczyt "16+1". Prezydent Andrzej Duda: chciałbym wielkiej intensyfikacji współpracy z Chinami

Andrzej Duda chce, aby pięć lat jego prezydentury było okresem intensyfikacji współpracy z Chinami. Prezydent Polski, który bierze we wtorek udział w szczycie partnerstwa Chin i Europy Środkowo-Wschodniej, spotkał się z premierem Li Keqiangiem.

2015-11-24, 10:20

Szczyt "16+1". Prezydent Andrzej Duda: chciałbym wielkiej intensyfikacji współpracy z Chinami

Posłuchaj

Prezydent na szczycie 16+1. Korespondencja Tomasza Sajewicza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Partnerstwo 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin ogłoszono 3 lata temu w Warszawie, podczas wizyty ówczesnego premiera Chin Wen Jiabao. We wtorek w chińskiej miejscowości Suzhou przywódcy szesnastki i Chin spotykają się po raz trzeci.

Andrzej Duda podczas spotkania z premierem Li zapewniał, że Polsce zależy na dobrych relacjach z Chinami . - Chciałbym aby te pięć lat mojej prezydentury było okresem, który także będzie przebiegał pod znakiem wielkiej intensyfikacji tej współpracy w ramach wielkiego projektu jaki państwo realizujecie, "Jednego Pasa, Jednego Szlaku" - zaznaczył.

- Mam nadzieję, że tworzymy właśnie wielkie podwaliny pod wspólna przyszłość nie tylko w dziedzinie wymiany gospodarczej, ale także kulturalnej i naukowej - podkreślił. Powiedział, że głęboko wierzy, iż Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze, które otworzył w poniedziałek a także szczyt "16+1" przyniosą w przyszłości wielkie owoce.

Wyraził nadzieję, że w ramach "wielkiego projektu, który Chiny realizują: ‘Jednego Pasa i Jednego Szlaku’, Polska stanie się ważnym, mam nadzieję podstawowym partnerem Chin w Europie". - Miejscem, z którego chińskie wpływy gospodarcze będę promieniowały na resztę Unii Europejskiej - dodał.

REKLAMA

Prezydent Duda powiedział, że jest pod ogromnym wrażaniem Chin: potęgi, rozwoju gospodarczego i niesamowitych zmian, które nastąpiły w tym kraju w ostatnich 25 latach. - Obserwuję to z wielkim podziwem i mam nadzieję, że tak szybki wzrost potęgi gospodarczej stanie się w krótkim czasie także udziałem Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej a w efekcie będzie promieniował także na resztę UE - podkreślił.

Polski prezydent to najwyższy rangą polityk biorący udział w szczycie w Suzhou. Pozostałe państwa reprezentują szefowie rządów.

"Polsce zależy na kontaktach z Pekinem"

Ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Justyna Szczudlik-Tatar podkreśla, że szczyt ma charakter dyplomatyczny i wiąże się z dialogiem politycznym. Poza nim polskie władze biorą udział w forach gospodarczych i spotkaniach biznesowych. Według niej uczestnictwo prezydenta w tym szczycie może jednak pomóc Polsce.

Wśród 16 krajów naszego regionu Polska jest największym i najważniejszym partnerem Państwa Środka. Uczestnictwo prezydenta, według rozmówczyni IAR, pokazuje, że Polsce zależy na bliższych kontaktach z Pekinem.

REKLAMA

Szczyt "16+1"

W grupie "16+1", oprócz Chin, są: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.

Kraje "szesnastki", oprócz Polski i Rumunii, reprezentują premierzy. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski wyjaśniał przed wyjazdem, że prezydent decyzję o obecności na szczycie "16+1" podjął na początku swojej kadencji, gdy wiele wskazywało, że spotkanie odbędzie się w trakcie wyborów parlamentarnych w Polsce lub tuż po nich. Rumunię reprezentuje szef rumuńskiej dyplomacji.

Prezydentowi w kilkudniowej wizycie w Chinach towarzyszą m.in. wiceministrowie gospodarki i spraw zagranicznych: Ilona Antoniszyn-Klik i Katarzyna Kacperczyk.

Koncepcja lądowego i morskiego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu "Jednego Pasa, Jednego Szlaku", zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami Unii Europejskiej.

REKLAMA

Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej - kolejowej, w tym także kolei dużych prędkości, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Koncepcja została przedstawiona po raz pierwszy przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 roku.

Zapraszamy do śledzenia informacji o wizycie prezydenta RP Andrzeja Dudy przygotowywanych przez korespondenta Polskiego Radia z Pekinu Tomasza Sajewicza. Kolejne wpisy i zdjęcia, już bardziej "od kuchni" - tylko na portalu polskieradio.pl.

IAR/PAP/aj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej