Przetwórstwo rolno-spożywcze: 700 mln euro na wsparcie

Około 700 mln euro zaplanowano w budżecie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, z przeznaczeniem na pomoc dla przetwórstwa rolno-spożywczego.

2015-11-27, 20:11

Przetwórstwo rolno-spożywcze: 700 mln euro na wsparcie
Wsparcie będzie udzielane w formie refundacji poniesionych kosztów inwestycji. Jej maksymalny poziom wynosi 50%, . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Pomoc adresowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, działających w sektorze przetwórstwa lub handlu hurtowego produktami rolnymi - wyjaśnia Karolina Mirowska - dyrektor Departamentu Projektów Inwestycyjnych w ARiMR./ Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Od 1 grudnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadzi pierwszy nabór wniosków w ramach poddziałania o nazwie "Wsparcie inwestycji   w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój."

Jest to najważniejszy instrument wsparcia sektora spożywczego w najbliższych latach. Stanowi on w dużym stopniu kontynuację pomocy udzielanej w latach 2007 -2013. Wtedy działanie nosiło nazwę "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej ". Zakres udzielanej pomocy obejmował operacje związane zarówno z przetwórstwem oraz wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych, jak również z przetwarzaniem roślin na biopaliwo.

Obecnie pomoc adresowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, działających w sektorze przetwórstwa lub handlu hurtowego produktami rolnymi - wyjaśnia Karolina Mirowska - dyrektor Departamentu Projektów Inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Beneficjenci podzieleni są na dwie grupy. Pierwszą stanowią   zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego oraz zakłady zajmujące się sprzedażą hurtową lub magazynowaniem artykułów spożywczych, i to właśnie one będą mogły składać wnioski w ramach najbliższego naboru.

W następnych naborach o pomoc będą mogli się ubiegać: rolnicy, domownicy, małżonkowie rolników, którzy w pełnym zakresie podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników i którzy rozpoczną prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa produktów rolnych.

REKLAMA

Pomoc w postaci refundacji

Wsparcie będzie udzielane w formie refundacji poniesionych kosztów inwestycji. Jej maksymalny poziom wynosi 50%, a wysokość wsparcia finansowego, jakie można otrzymać w latach 2014-2020, jest uzależniona od tego kim jest beneficjent.

W przypadku przedsiębiorstwa zajmującego się przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych, wysokość pomocy wyniesie do 3 mln złotych. Gdy o wsparcie zabiega przedsiębiorstwo, które jest związkiem grup producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów, wówczas może liczyć na maksymalne dofinansowanie w wysokości 15 mln złotych.

Gdy chodzi o rolnika, domownika lub małżonka rolnika, rozpoczynającego działalność objętą wsparciem, to jego maksymalna kwota wynosi 300 tysięcy złotych.

Warunki i kryteria

Pomoc finansową można uzyskać przy operacjach dotyczących co najmniej jednego z rodzajów działalności wymienionych w rozporządzeniu wykonawczym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ich zakres powinien uwzględniać przetwarzanie lub wprowadzanie do obrotu produktów rolnych wymienionych w załączniku nr 1 do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Pomoc może być udzielona na realizację projektów w zakładach spełniających obowiązujące standardy higieniczno -sanitarne, ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt.

REKLAMA

Wyłącznie wtedy, gdy realizacja przedsięwzięcia nie jest możliwa bez udziału środków publicznych .

Złożone wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Punkty będzie można otrzymać za przynależność do grupy czy organizacji producentów, ich związków lub zrzeszeń. Także za to, czy działalność jest prowadzona w formie spółdzielni. Na dodatkowe punkty mogą też liczyć beneficjenci realizujący innowacyjne projekty, inwestycje związane z ochroną środowiska naturalnego, przeciwdziałające zmianom klimatu, uczestniczący w unijnych lub krajowych systemach jakości, przetwarzający produkty rolne pochodzące bezpośrednio od producentów ekologicznych.

Punkty będą przyznawane również za prowadzenie działalności i na terenach objętych bezrobociem.

Przyznane punkty staną się podstawą do przygotowania listy określającej kolejność przysługiwania pomocy. Minimalna liczba punktów, które trzeba uzyskać, aby zakwalifikować się do otrzymania wsparcia, wynosi w przypadku rolników 5 punktów, a w przypadku zakładów przetwórczych 6,5 punktu.                              

REKLAMA

Duża, choć zredukowana gama, wspieranych przedsięwzięć

Dofinansowywane będą zakupy maszyn  lub urządzeń  do przetwarzania, magazynowania lub przygotowywania produktów do sprzedaży. Koszty: budowy, modernizacji budynków produkcyjnych lub magazynowych refinansowane będą w mniejszej skali niż dotychczas, to znaczy wyłącznie w powiązaniu  z częścią  technologiczną  przedsięwzięcia. Z objęcia pomocą wyłączono zakup: środków transportu i używanych maszyn, urządzeń lub sprzętu. Wykluczona jest również pomoc przy budowie nowych zakładów w sektorach przetwórstwa oraz przy wprowadzaniu do obrotu: mleka i wyrobów mleczarskich, mięsa, owoców i warzyw oraz zbóż.

Konieczne staranne wypełnienie wniosku 

Formularz  wraz z załącznikami i instrukcją wypełniania można pobrać  ze strony www.arimr.gov.pl z zakładki   Program Rozwoju Obszarów Wiejskich  2014-2020.

Ponadto Agencja  Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniła dwa filmy obrazujące jak krok po kroku wypełnić wniosek. Trzeba go wypełnić zgodnie z instrukcją. Jeżeli wniosek i dołączone do niego dokumenty nie będą zawierać danych  niezbędnych do ustalenia  liczby punktów według danego kryterium, to punkty nie zostaną przyznane.

Wniosek nie spełniający wymagań, wypełniony nieprawidłowo, będzie można uzupełnić lub poprawić tylko raz, w terminie  14 dni od  dnia doręczenia wezwania. We wniosku nie można dokonywać zmian w zakresie planu finansowego lub zestawienia rzeczowo -finansowego przedsięwzięcia.

REKLAMA

Wniosek  o przyznanie pomocy powinien być złożony  w oddziale regionalnym  ARiMR, właściwym ze względu na miejsce realizacji projektu. Można go złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, albo nadając przesyłkę rejestrowaną, w placówce  pocztowej.

Pierwsza publikacja listy rankingowej nastąpi w terminie 90 dni od zakończenia naboru wniosków. W ciągu następnych 8 miesięcy, liczonych od daty publikacji listy, Agencja przeprowadzi i zakończy proces oceny wszystkich wniosków, złożonych w ramach naboru. Końcowym etapem tego procesu będzie zawarcie umów o przyznaniu wsparcia z podmiotami, których projekty spełnią kryteria programu i znajdą się w dostępnym limicie środków.

Przypomnijmy raz jeszcze, że nabór rozpocznie się 1 grudnia i potrwa do 30 grudnia 2015 roku. Do wykorzystania, w pierwszym rozdaniu środków, przeznaczono prawie 104 mln euro. O przyznaniu  pomocy zadecydują  punkty zdobyte przez wnioskodawcę z tytułu spełnienia Kryteriów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a nie data złożenia wniosku - podkreśla Karolina Mirowska - dyrektor Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dariusz  Kwiatkowski

REKLAMA

Audycja powstała przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej