Wspólna komunia luteranów i katolików?
O wspólnej celebracji Sakramentu Eucharystii przez katolików i luteranów mówił w Kurierze Ekumenicznym ks. prof. Andrzej Perzyński. Powodem rozważań nad interkomunią kierownika Katedry Teologii Ekumenicznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie była niedawna wizyta papieża Franciszka w parafii luterańskiej w Rzymie.
2015-11-29, 08:38
Posłuchaj
Papież podczas swojej wizyty u luteranów podkreślił, że Eucharystia jest wiatykiem – pokarmem na drogę. Czy wspólną drogą mogą iść luteranie i katolicy?
– To m.in. kwestia rozumienia urzędu kościelnego, pośrednictwa zbawczego Kościoła. Tu się różnimy, ale toczy się dialog. Dla mnie znaczący jest w tym kontekście fakt, że papież podarował wspólnocie rzymskich luteranów kielich mszalny, służący przecież do sprawowania Najświętszej Ofiary. Widzę w tym gest symboliczny – powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Perzyński.
Gość Polskiego Radia 24 przypomniał również obowiązującą praktykę przystępowania do Stołu Pańskiego w ramach własnego wyznania i zwrócił uwagę na znaczące przeszkody na drodze do interkomunii.
– Konstytucja Soboru Watykańskiego II o Liturgii mówi, że Eucharystia jest źródłem i szczytem życia Kościoła. Tymczasem my zwracamy niedostateczną uwagę na to, że jest ona chlebem na drogę, którą idziemy ku Bogu – mówił.
REKLAMA
Audycję prowadził Marcin Witan.
Polskie Radio 24/dds/wt
REKLAMA