Sejm zajmie się ustawą o lekach
Dziś kolejne, trzecie w tej kadencji posiedzenie Sejmu. W porządku obrad są dwa projekty obywatelskie, jeden poselski i jeden prezydencki. Obywatelski projekt zmiany ustawy o refundacji leków przewiduje, że będzie ona uwarunkowana stanem klinicznym pacjenta i wiedzą lekarską.
2015-12-02, 10:18
Posłuchaj
Z uzasadnienia projektu wynika, że jego celem jest umożliwienie szerszego dostępu pacjentów do leków refundowanych oraz rezygnacja z obciążania lekarzy innymi czynnościami niż leczenie. Projekt wpłynął do Sejmu jeszcze w poprzedniej kadencji. Podpisało się pod nim ponad 150 tysięcy osób.
Porozumienie Zielonogórskie o lekach dla seniorów
Porozumienie Zielonogórskie jest za minimalną odpłatnością za leki dla seniorów.
Prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie", Jacek Krajewski, przypomniał w Jedynce, że gdy leki dla osób starszych były bezpłatne, to niektórzy pacjenci gromadzili ich zapasy. Krajewski skomentował plany zniesienia odpłatności za leki dla osób powyżej 75 roku życia. Mówiąc o ewentualnym uzależnieniu odpłatności od dochodów seniorów, prezes Porozumienia zauważył, że byłoby to trudne, gdyż w Polsce jest przeszło dwa i pół miliona osób powyżej 75 roku życia.
Potrzebne są rozmowy
Jacek Krajewski wyraził nadzieję, że po objęciu urzędu ministra zdrowia przez Konstantego Radziwiłła lekarzom rodzinnym będzie łatwiej porozumieć się z resortem w sprawie kontraktów. Przyznał, że teraz potrzebne będą rozmowy, ale zadeklarował, że lekarze nie chcą konfliktu z ministerstwem.
Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejm zajmie się obywatelskim projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej, przygotowanym przez ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego. Projekt nie został rozpatrzony przez poprzedni Sejm. Jacek Krajewski wyjaśnił, że projekt przewiduje, iż refundacja leków będzie zależała od stanu pacjenta i wiedzy lekarskiej, a nie od obwieszczenia Ministerstwa Zdrowia. Projekt przewiduje też zwrot pacjentowi części kosztów leków po przekroczeniu określonej kwoty i umożliwienie aptekom zwiększania zapasów medykamentów. Gość Jedynki dodał, że Porozumienie chce, aby lekarze nie określali odpłatności za leki, a tylko podawali na receptach wskazanie medyczne. Odpłatność określałby natomiast aptekarz.
IAR, abo
REKLAMA