Afera FIFA: w Zurichu nad ranem aresztowano kolejnych działaczy
Władze Szwajcarii w czwartek o świcie w hotelu "Baur au Lac" w Zurichu aresztowały kolejnych kilku działaczy Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej FIFA. W Szwajcarii trwa dwudniowe posiedzenie piłkarskich władz.
2015-12-03, 11:30
Powiązany Artykuł
![FIFA 1200 F.jpg](http://static.prsa.pl/images/c0c62224-95ac-498f-a436-60e9522b5311.jpg)
Afera korupcyjna w FIFA
Jak podaje "New York Times" wśród aresztowanych jest Alfredo Hawit z Hondurasu i Juan Ángel Napout z Paragwaju. Hawit jest prezesem CONCACAF, z kolei Napout zasiada na stanowisku prezesa CONMEBOL, południowoamerykańskiej konfederacji piłkarskiej. Obydwaj są wiceprezesami i członkami komitetu wykonawczego FIFA.
Szwajcarskie Federalne Biuro Sprawiedliwości (FOJ) podało z kolei, że pozostaną oni w areszcie do czasu ich ekstradycji. Podejrzani są o przyjmowanie milionowych łapówek.
"Wysoko postawieni oficjele FIFA są oskarżeni o przyjęcie łapówek w związku z procesem sprzedaży praw telewizyjnych do turniejów piłkarskich w Ameryce Łacińskiej i meczów eliminacji mistrzostw świata" - napisano w komunikacie FOJ, a po południu oficjalnie ujawniono ich nazwiska.
Zatrzymano prominentnych działaczy FIFA
Źródło/RUPTLY/x-news
REKLAMA
W specjalnym oświadczeniu FIFA zapewniła, że popiera działania Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych: FIFA nadal będzie w pełni współpracować w dochodzeniu USA dozwolonym przez prawo szwajcarskie, jak również w dochodzeniu prowadzonym przez Urząd Prokuratora Generalnego Szwajcarii."
Sponsorzy FIFA tracą cierpliwość. W oficjalnym liście żądają zmian w strukturach federacji
Źródło/RUPTLY/x-news
FIFA jest w kryzysie od połowy 2015 roku, kiedy przed jej kongresem w Zurychu szwajcarska policja - we współpracy z Amerykanami - zatrzymała siedmiu prominentnych działaczy i postawiła im zarzuty korupcyjne. Kilka dni później na kolejną kadencję wybrano kierującego organizacją od 1998 roku Blattera. Naciskany jednak przez media, opinię publiczną i innych działaczy zapowiedział, że poda się do dymisji w lutym 2016 roku.
Początkowo Blattera oficjalnie nie wiązano ze śledztwem w sprawie korupcji w FIFA, ale 25 września prokuratura w Szwajcarii poinformowała, że wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne. Tego dnia przeszukano siedzibę FIFA w Zurychu, w tym gabinet jej szefa.
Blatter jest podejrzany m.in. o podpisanie w 2005 roku niekorzystnego dla FIFA kontraktu z Karaibską Unią Piłkarską. Zarzuca mu się ponadto inne przypadki działania w sprzeczności z interesem organizacji, w tym te związane z prawami telewizyjnymi i marketingiem. Szwajcar miał również przekazać nielegalnie dwa miliony franków szwajcarskich (ok. 7,7 mln zł) Platiniemu w okresie między styczniem 1999 a czerwcem 2002 roku.
8 października obaj zostali przez Komisję Etyczną zawieszeni na 90 dni. Uniemożliwia to Francuzowi ubieganie się o fotel prezydenta FIFA. Wybory zaplanowane są na 26 lutego.
Obecnie na liście kandydatów w lutowych wyborach są: jordański książę Ali Al Hussein, szejk Salman Bin Ebrahim Al Khalifa, Jerome Champagne, Gianni Infantino i Tokyo Sexwale.
Afera w FIFA dała się we znaki Blatterowi. "Przez ostatnie wydarzenia byłem bliski śmierci"
/Foto Olimpik/x-news
REKLAMA
ah
REKLAMA