Barbórka. Czy jest co świętować?

Górnicy obchodzą swoje doroczne święto – Barbórkę. Jednak sytuacja sektora nie jest najlepsza, kopalnie borykają się z brakiem rentowności. O problemach górnictwa i jego przyszłości w Pulsie Gospodarki Polskiego Radia 24 rozmawiali Kamil Maliszewski z Domu Maklerskiego mBanku, Maciej Grelowski z BCC i Magdalena Polan, ekonomistka Goldman Sachs.

2015-12-04, 10:20

Barbórka. Czy jest co świętować?
Górnicy świętują Barbórkę. Na zdjęciu: uroczysty pochód górniczy Zakładu Górniczego Janina w Libiążu.Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Posłuchaj

04.12.15 Magdalena Polan: „Przed nowym wiceministrem stoi trudne zadanie”.
+
Dodaj do playlisty

W ostatnich dniach oficjalnie działalność rozpoczęło Ministerstwo Energii. Jego szefem został Krzysztof Tchórzewski. Za sprawy związane z górnictwem w resorcie będzie odpowiadał Grzegorz Tobiszowski, powołany na stanowisko sekretarza stanu.  

– Przed nowym wiceministrem stoi trudne zadanie. Problemy w górnictwie dotyczą nie tylko Polski, ale też wielu innych krajów eksportujących węgiel. Ceny surowca na światowych rynkach są niskie – wskazywała w Polskim Radiu 24 Magdalena Polan.

W ocenie ekonomistki, zadania Grzegorzowi Tobiszowskiemu nie ułatwi zmiana globalnych trendów ekologicznych. – Świat powoli odchodzi od brudnych, nieodnawialnych źródeł energii. Górnictwo może w przyszłości wymagać trudnych i drastycznych rozwiązań – dodała ekspertka.

REKLAMA

Od lewej: Maciej Grelowski, Magdalena Polan i Kamil Maliszewski; Foto: PR24/JW Od lewej: Maciej Grelowski, Magdalena Polan i Kamil Maliszewski; Foto: PR24/JW

– Dopóki kopalnie będą w większym stopniu problemem politycznym, a nie ekonomicznym, kwestia ich rentowności nie będzie rozwiązana. Obecna ekipa może mieć te same lęki, co poprzednicy, którzy poza składaniem deklaracji mieszkańcom Śląska, robili niewiele w kontekście urynkowienia sektora górniczego – mówił z kolei Maciej Grelowski z Business Centre Club.

Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 Kamil Maliszewski, największym kłopotem rodzimego górnictwa nie są coroczne premie. – To trzeba traktować jako część wynagrodzenia górników – oceniał. – Problemem jest to, że polskie górnictwo nie będzie konkurencyjne na świecie. W innych miejscach węgiel pozyskuje się kilkukrotnie taniej – zauważył ekonomista.

Więcej tematów w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.


W Polskim Radiu 24 o problemach rodzimego górnictwa i jego przyszłości mówił także dr Krzysztof Księżopolski z Ośrodka Analiz Politologicznych Uniwersytetu Warszawskiego, z którym rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Posłuchaj

04.12.15 Krzysztof Księżopolski: „Rząd nie może sobie pozwolić na ciągłe wydawanie pieniędzy górnictwo. PiS obiecał wiele kosztownych programów społecznych”. 24:42
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Polskie Radio 24/mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej