Nowe Prawo restrukturyzacyjne: ułatwienia dla dłużników

Z początkiem 2016 roku wchodzi w życie nowe Prawo restrukturyzacyjne.

2015-12-07, 10:17

Nowe Prawo restrukturyzacyjne: ułatwienia dla dłużników

Posłuchaj

O nowym prawie restrukturyzacyjnym w Poranne rozmaitości radiowej Jedynki mówi radca prawny Anna Pukszto - prezes Stowarzyszenia Praktyków Restrukturyzacji, szefowa praktyki restrukturyzacji i prawa upadłościowego w kancelarii Dentons (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Tworzy ono ułatwienia dla dłużników i nowe zasady działania wierzycieli. Celem postępowania restrukturyzacyjnego ma być oprócz zaspokojenia wierzycieli, przede wszystkim ratowanie firmy i pozostawienie jej w obrocie gospodarczym.

Polityka nowej szansy

- Nowa ustawa jest elementem tak zwanej polityki nowej szansy. Chodzi o to, żeby upadłość likwidacyjna była ostatecznością. Dłużnik musi uzyskać szansę restrukturyzacji swojego zadłużenia, oraz swojego przedsiębiorstwa. Chodzi o to, żeby z rynku nie znikały przedsiębiorstwa. Aby dłużnicy mogli dzięki postępowaniom restrukturyzacyjnym odzyskać zdolność spłaty długów i potencjał konkurencyjny - mówi radca prawny Anna Pukszto - prezes Stowarzyszenia Praktyków Restrukturyzacji, szefowa praktyki restrukturyzacji i prawa upadłościowego w kancelarii Dentons.

Sąd rejonowy, czy okręgowy?


W czasie debat nad projektem ustawy spierano się o to, czy restrukturyzacją i upadłościami, powinny zajmować się sądy rejonowe czy okręgowe. Zwyciężyła ta pierwsza koncepcja, forsowana przez stronę rządową, ponoć  ze względu na oszczędności. Tymczasem wielu ekspertów uważa, że sprawy te powinny być przypisane sądom okręgowym, ponieważ orzekają  w nich sędziowie z najdłuższym stażem, dysponujący największym doświadczeniem.

Dariusz Kwiatkowski, abo

Polecane

Wróć do strony głównej