Polska cały czas na szarym końcu rankingów innowacyjności

Polska od lat znajduje się w ogonie wszelkich rankingów innowacyjności. Według Innovation Union Scoreboeard gorzej od nas pod tym względem w UE wypadają tylko Łotwa, Rumunia i Bułgaria.

2015-12-07, 19:40

Polska cały czas na szarym końcu rankingów innowacyjności
Polska nisko w rankingu innowacyjności. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O innowacyjności w Polsce, w Polskim Radiu 24, mówił Adam Kostrzewa, partner w MDDP Nauka i Innowacje. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem ekspertów, powinniśmy wykorzystać nową perspektywę finansową UE do budowy innowacyjnego napędu naszej gospodarki. Nadarza się wyjątkowa okazja, bo część z 82,5 mld euro z UE zostanie przeznaczona na wsparcie innowacyjności. W dodatku innowacyjność stała się dziś pewną modą - tłumaczy Adam Kostrzewa, partner w MDDP Nauka i Innowacje.

- To jest czynnik, który w momencie gdy wyczerpaliśmy podstawowe rezerwy, czy wyczerpujemy zasoby surowcowe, rezerwy taniej siły pracy, to rzeczywiście jest czynnik, który może napędzać gospodarkę – tłumaczy.

Innowacyjność to dziś konieczność

Nasza gospodarka ma potencjał do wykorzystania w wielu sektorach. – Jesteśmy bardzo innowacyjni w sektorze ICT – mówi gość PR 24.

- Przejawiamy dużą innowacyjność w informatyce, w nowoczesnych technologiach informatycznych, gdzie rzeczywiście są przykłady dobrych wdrożeń, i dobrych projektów i to nawet na skalę globalną. Przykładem jest na przykład firma produkująca syntezator mowy. Natomiast, brakuje nam innowacji w innych sektorach gospodarki, bo też w innych sektorach nie jest prosto, ale często te innowacje wymagają więcej pracy – wyjaśnia.

REKLAMA

Niemniej, ogromny potencjał tkwi w tych inwestycjach i takich technologiach, które na przestrzeni lat pokazały swój ogromny potencjał – dodaje.

Branże ważne dla Polski, które dają nam pewną przewagę konkurencyjną - wspiera PARP. Agencja wyróżniła pięć takich grup, nazwanych inteligentnymi specjalizacjami. To energetyka, zdrowie, źródła naturalne, sektor spożywczy i informatyka.

Justyna Golonko, fko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej