Giełda w Warszawie wprowadza „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016”

Dokument w sprawie przyjęcia nowego zbioru zasad ładu korporacyjnego pod nazwą „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016” zastał opracowany i przyjęty stosowną uchwałą przez Radę Giełdy już 13 października. Nowe zasady będą obowiązywały od 1 stycznia przyszłego roku.

2015-12-08, 15:40

Giełda w Warszawie wprowadza „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016”
Agnieszka Gontarek, Dyrektor Działu Emitentów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Giełda w Warszawie wprowadza od 1 stycznia „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016”. Co to oznacza dla spółek i z jakimi zasadami się wiąże, mówi Agnieszka Gontarek, Dyrektor Działu Emitentów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
+
Dodaj do playlisty

„Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016” nawiązują i wyrażają tradycję polskiego ruchu corporate governance, którego pierwszym sformalizowanym dokumentem był zbiór zasad „Dobre Praktyki w Spółkach Publicznych 2002”.

- „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016” określają przede wszystkim relację spółek giełdowych w stosunkach z ich akcjonariuszami, a czasami mówimy szerzej z interesariuszami. Dokument mówi o tym, jakie powinny być poszczególne organy spółek giełdowych, jak powinny być konstruowane. Myślę tutaj głównie o Zarządzie i Radzie Nadzorczej spółki. „Dobre Praktyki” sugerują, kto powinien wchodzić w skład Zarządu i Rad Nadzorczych, jak powinny te organy pracować, jak powinno funkcjonować Walne Zgromadzenie no i jak spółka powinna zachowywać się w relacjach z inwestorami i akcjonariuszami – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Agnieszka Gontarek, Dyrektor Działu Emitentów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Podstawową zasadą stosowania „Dobrych Praktyk” jest zasada comply or, explain, czyli stosuj, a jeśli nie stosujesz, to wyjaśnij, dlaczego.

- Spółki, co do zasady nie są zobligowane do bezwzględnego stosowania „ Dobrych Praktyk”. Jeżeli decydują się na niestosowanie niektórych praktyk, muszą w sposób wyczerpujący i dokładny wyjaśnić, dlaczego danej zasady nie stosują. Jakość tych wyjaśnień jest bardzo ważna. Nawet Komisja Europejska w swoich zaleceniach podkreśla, że jakość wyjaśnień jest niezmiernie istotna w procesie corporate governance. Dlatego czasami sama jakość wyjaśnienia jest nawet dla spółki ważniejsza i dla inwestorów lepsza w odbiorze, niż udawanie, że dana zasada jest stosowana. Natomiast to, w jaki sposób spółka podchodzi do kwestii stosowania ładu korporacyjnego, czy je stosuje, czy w sposób odpowiedzialny i poważny układa stosunki z akcjonariuszami, to tutaj głównym sędzią i oceniającym te kwestie jest sam inwestor. Główną sankcją, jaka może spotkać spółkę jest zainteresowanie lub brak tego zainteresowania ze strony inwestora – wyjaśnia Agnieszka Gontarek.

REKLAMA

Przyjęty zbiór „Dobrych Praktyk 2016” jest wynikiem pracy ekspertów reprezentujących różne grupy uczestników rynku kapitałowego, wchodzących w skład Komitetu konsultacyjnego GPW ds. ładu korporacyjnego. Do prac w Komitecie zostały zaproszone następujące instytucje: Komisja Nadzoru Finansowego, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, Polski Instytut Dyrektorów.

Arkadiusz Ekiert

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej