Marek Ast z PiS: wyrok TK będziemy respektować
- Będziemy respektować wyrok TK w kwestii przepisów, które ten uznał za niekonstytucyjne. Nie zmienia to faktu, że procedura wyboru nowych sędziów zakończyła się wraz z ich ślubowaniem przed prezydentem - mówił po środowym wyroku TK przedstawiciel Sejmu Marek Ast z PiS.
2015-12-09, 23:59
Posłuchaj
Poseł Marek Ast uważa, że teraz potrzeba dalszych prac nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym/IAR
Dodaj do playlisty
- TK uznał, że ustawa była konstytucyjna, a za niekonstytucyjne uznał jej poszczególne przepisy. Z tymi rozstrzygnięciami TK trudno polemizować. To orzeczenie jako przedstawiciel Sejmu przyjmuję do wiadomości. Jednocześnie pokazuje ona, że praca nad ustawą o TK powinna być kontynuowana, a rozstrzygnięcie daje pewne wskazówki dla parlamentu, kierunki, w których parlament powinien iść, regulując tę sprawę" - powiedział Ast.
Pytany przez dziennikarzy, czy wyrok TK zostanie przez Sejm wykonany, odparł, "że będzie respektowany w zakresie, w jakim przepisy zostały uznane za niekonstytucyjne". Podkreślił, że nadal istnieją pewne wątpliwości prawne.
- W zakresie kadencyjności prezesa TK powinniśmy się zastanowić, jak ta regulacja powinna wyglądać, aby spełniała wymogi wyroku.
Co z procedurą wyboru sędziów?
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Spór o powołanie sędziów TK. Opinie po orzeczeniu
TK uznał, że kadencja sędziego rozpoczyna się z chwilą wyboru. Wątpliwość będzie pozostawała, w tym sensie, że ustawa mówi o "osobie, od której prezydent odbiera ślubowanie", czyli podkreśla kwestię możliwości objęcia przez niego obowiązków po złożeniu ślubowania. Ten problem prawny, mimo wyroku, nadal istnieje - dodał Ast.
Ast pytany, co w takim razie stanie się z 5 sędziami zaprzysiężonymi przez prezydenta Andrzeja Dudę, odpowiedział: "Tę kwestię wyjaśnił dzisiaj prezydent. Sędziowie, którzy zostali wybrani przez parlament obecnej kadencji, złożyli przed nim ślubowanie, i to kończy procedurę wyboru sędziów" - dodał.
Posłuchaj
Marek Ast mówi, że wybrani przez PiS sędziowie są wskazani prawomocnie/IAR 0:23
Dodaj do playlisty
REKLAMA
Podkreślił też, że nowelizacja ustawy o TK przez PiS: "zmierzała w stronę usprawnienia prac TK, wyjaśnienia kwestii budzących wątpliwości, jak np. uregulowanie początku kadencji sędziego czy wygaszenia kadencji jego prezesa, jednak TK nie podzielił stanowiska Sejmu".
- W kwestii kadencyjności prezesa, TK mówił, że może ona być wprowadzona, ale nie w taki sposób, w jaki zostało to zrobione w ustawie z 19 listopada. Również jeżeli chodzi o wygaśnięcie kadencji prezesa TK, trybunał stanął na stanowisku, że skoro w ustawie nie ma dzisiaj mowy o kadencji, trudno mówić o jej wygaśnięciu - uważa poseł.
TVN24/x-news
Najważniejsze punkty wyroku:
- niekonstytucyjna możliwość dwukrotnego powołania na prezesa TK
REKLAMA
- niekonstytucyjny zapis, że złożenie ślubowania przed prezydentem zaczyna kadencję sędziego TK
- tryb uchwalenia nowelizacji ustawy o TK - konstytucyjny
- niekonstytucyjne wygaszenie kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa TK
- niekonstytucyjny przepis nowelizacji, zezwalający Sejmowi na ponowny wybór tych sędziów TK, których kadencja wygasła 6 listopada
REKLAMA
- niekonstytucyjny 30-dniowy termin na złożenie przez sędziego TK ślubowania wobec prezydenta RP
TVN24/x-news
PAP/IAR/iz
REKLAMA