Branża chemiczna i sektor paliwowy muszą postawić na innowacje
Współpraca przy pozyskiwaniu surowców, postawienie na produkty petrochemiczne, innowacje i odpowiedź na TTIP to podstawowe wyzwania, przed którymi stoi sektor paliwowy i chemiczny - podkreślali uczestnicy konferencji „Czas innowacji. Nafta/Chemia 2015” - rozpoczętej dziś w Warszawie.
2015-12-09, 21:10
Posłuchaj
Sektor naftowy stoi przed szeregiem wyzwań związanych między innymi z niską ceną ropy – podkreślają eksperci. Jest to istotne szczególnie z punktu widzenia firm eksportujących.
- Jeżeli chodzi zaś o krajowy rynek, to przed nim dobre perspektywy rozwoju i szanse na zwiększenie importu z innych rynków niż tylko rosyjski – mówi Tomasz Chmal, ekspert do spraw energetycznych.
- Wielkie wyzwania, związane z innowacyjnym podejściem do przerobu, wykorzystaniem wszystkich elementów przerobu do produkcji chemii i znajdowania w tym zakresie szeregu synergii, to jest duże wyzwanie, które stoi przed sektorem naftowym – tłumaczy.
Jesteśmy skazani na innowacje
Sektory te są również pod olbrzymią presją konkurencyjną ze strony Stanów Zjednoczonych lub krajów zatoki perskiej.
REKLAMA
- W Europie nie mamy dostępu do taniej bazy surowcowej, tudzież tanich źródeł energii. Również odbiorcy tej energii w przemyśle chemicznym uciekają na inne kontynenty. Nam pozostaje postawić na know-how i innowacje, które są tego kwintesencją – mówi Bogdan Dobrzeniecki z firmy EY.
I zdaniem ekspertów, dotyczy to nie tylko przemysłu chemicznego, ale także cementowego, czy stalowego. Jak mówią, zarówno pakiet klimatyczny jak i TTIP nie są groźne dla sektorów, pod warunkiem, że wszystkich będą obowiązywały te same reguły.
Elżbieta Szczerbak, fko
REKLAMA
Polecane
REKLAMA