Kontrowersyjny pomysł Unii Europejskiej na walkę z kryzysem migracyjnym
Bruksela chce utworzenia Europejskiego Korpusu Straży Granicznej. Specjalne oddziały miałyby być wysyłane do pilnowania granic w kraju, który nie radzi sobie z ich kontrolą i to nawet bez jego zgody. Swój pomysł Komisja Europejska ma zaproponować w przyszłym tygodniu.
2015-12-11, 06:53
Posłuchaj
Kontrowersyjny pomysł UE na walkę z kryzysem migracyjnym. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Dodaj do playlisty
Stworzenie unijnej straży granicznej, w takiej formie, w jakiej planuje Komisja, wiązałoby się z oddaniem części suwerenności krajów członkowskich. To byłoby bezprecedensowe i największe przekazanie władzy do Brukseli. Dlatego można się spodziewać oporu części państw.
Jak relacjonuje Beata Płomecka - korespondentka Polskiego Radia w Brukseli - na utworzenie Europejskiego Korpusu Straży Granicznej naciskają Francja i Niemcy. Już wcześniej wprawdzie mówiło się o utworzeniu unijnych oddziałów pograniczników, by wysyłać do państw, które nie radzą sobie z presją migracyjną, ale tylko na wniosek tych krajów. Zgodnie z nową propozycją, rządy unijnych państw nie miałyby na to wpływu, ich sprzeciw nie byłby wystarczający, bo to Komisja Europejska podejmowałaby ostateczną decyzję o wysłaniu unijnej straży granicznej.
Powiązany Artykuł
![imigranci 1200](http://static.prsa.pl/images/85993d40-444d-45b7-8639-dd37003e5749.jpg)
Imigranci w Europie
Z nieoficjalnych informacji wynika, że około dwóch tysięcy funkcjonariuszy miałoby być gotowych do wysłania na granicę w ciągu kilku dni od podjęcia decyzji.
Według danych Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR), do połowy listopada do Europy przybyło w sumie ponad 858 tys. migrantów. Organizacja spodziewa się, że między listopadem 2015 a lutym 2016 średnio dziennie jedynie z Turcji przybywać będzie 5 tys. osób.
REKLAMA
Źródło: Cihan News Agency/x-news
mr
REKLAMA