Powstanie unijna straż? Miałaby pilnować zewnętrznych granic, jeśli państwo nie radzi sobie z problemem imigrantów

Plan przewiduje, że europejski korpus byłby wysyłany do pilnowania granic kraju, który nie radzi sobie z presją migracyjną. Polska odnosi się do tego pomysłu z dużą ostrożnością.

2015-12-15, 13:00

Powstanie unijna straż? Miałaby pilnować zewnętrznych granic, jeśli państwo nie radzi sobie z problemem imigrantów

Posłuchaj

Powstanie unijna straż graniczna? Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Komisja Europejska przedstawi pomysł utworzenia unijnej straży granicznej i przybrzeżnej. Mogłaby on przejąć kontrolę nad granicami nawet przy sprzeciwie zainteresowanego państwa. 

Około dwóch tysięcy funkcjonariuszy ma być gotowych do wysłania na granicę w ciągu kilku dni od podjęcia decyzji. Tę decyzję podejmowałaby Komisja Europejska, nawet jeśli kraj, który zmaga się z presją migracyjną byłby temu przeciwny. To kontrowersyjny pomysł, bo wiąże się z koniecznością oddania części suwerenności. - To będzie ważna propozycja i można ją też nazwać śmiałą propozycją - mówił rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Swoje zastrzeżenia zgłasza Polska. - Niektóre propozycje dotyczące europejskiego korpusu straży granicznej mogą być kontrskuteczne i wprowadzać nieufność wśród państw członkowskich - przestrzegał we wtorek minister ds. europejskich Konrad Szymański. Minister Szymański podkreślał, że Polska jest zainteresowana wszystkimi środkami, mającymi na celu bardziej efektywną ochronę granic zewnętrznych, ale próba odbierania w tym zakresie suwerenności państwom miałaby negatywny wpływ na relacje wewnątrz Unii. - Myślę, że każde państwo członkowskie powinno mieć pełną świadomość tego, że jeśli nie wywiązuje się z obowiązku ochrony granicy zewnętrznej i nie chce przyjąć pomocy ze strony innych państw, to może ponieść tego konsekwencje. Natomiast przechodzenie do etapu, w którym mamy instytucję centralną, która bez specjalnej kontroli miałaby podejmować decyzję o tym, że umundurowane służby pojawiają się na terenie jakiegoś państwa członkowskiego - bez jego zgody i zaproszenia - według mnie jest toksyczne - powiedział minister w Brukseli.

- Byłaby to struktura niedemokratyczna, niezarządzana przez państwa narodowe, podległa nie wiadomo komu. To jest zadziwiające - tak mówił w poniedziałek w Brukseli minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

REKLAMA

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, unijna straż graniczna nie od razu przejmowałaby kontrolę na granicą danego państwa. Najpierw kraj członkowski byłby wezwany do usunięcia uchybień i po jakimś czasie na granice państwa członkowskiego trafiłyby europejskie oddziały. Aby te plany weszły w życie i aby korpus mógł interweniować, zgodę muszą dać państwa członkowskie.

IAR/agkm

Powiązany Artykuł

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej