79. urodziny papieża Franciszka. Dzieci dały mu tort
Papież Franciszek kończy 79 lat. Na jego urodzinach w Watykanie były dzieci z włoskiej Akcji Katolickiej. Było międzynarodowe "sto lat", śpiewane po hiszpańsku i był tort.
2015-12-17, 16:34
Posłuchaj
Dla jubilata czwartek był dniem normalnej pracy i licznych audiencji. Franciszek podczas spotkania z grupą 60 włoskich dzieci, które złożyły mu świąteczne i urodzinowe życzenia, pochwalił je za zaangażowanie w inicjatywę Akcji Katolickiej na rzecz migrantów przebywających w Agrigento na Sycylii. Opowiadał im, że podczas środowej audiencji generalnej widział 5-miesięczne niemowlę, które urodziło się na łodzi w Cieśninie Sycylijskiej.
- Wielu dzieciom udaje się dotrzeć, innym nie. Wszystko, co robicie dla tych ludzi, jest dobre - mówił Franciszek najmłodszym. Wyraził podziw dla ich entuzjazmu, którego - jak zauważył - brakuje wielu ich rówieśnikom.
W rozmowie z dziećmi zwracał uwagę na znaczenie umiejętności dzielenia się, przebaczania, solidarności.
Papież przyjął także na audiencji ambasadorów Gwinei, Łotwy, Indii i Bahrajnu, którzy złożyli listy uwierzytelniające.
Depeszę z okazji urodzin wystosował do Franciszka prezydent Włoch Sergio Mattarella, który napisał, że papieskie podróże do często zapomnianych miejsc świata "poruszają serca wierzących i niewierzących".
Papieska loteria
W dniu urodzin Franciszka Watykan przedstawił szczegóły trzeciej edycji loterii dobroczynnej, odbywającej się pod jego patronatem. Można w niej wygrać prezenty, jakie otrzymał papież: samochód osobowy i 10 cennych przedmiotów, wśród nich zegarek. Jest też około 30 "nagród pocieszenia".
Bilety loterii, zorganizowanej przez Gubernatorat Państwa Watykańskiego, kosztują 10 euro. Można je kupić w miejscach odwiedzanych przez turystów i pielgrzymów, w urzędach pocztowych i filatelistycznych oraz w Muzeach Watykańskich.
Losowanie nagród odbędzie się 2 lutego. Zgodnie z życzeniem papieża dochód zostanie przeznaczony na pomoc dla uchodźców i bezdomnych.
Papież - reformator
To jeden z najważniejszych papieży w dziejach Kościoła - mówi IAR Austen Ivereigh brytyjski pisarz i dziennikarz, komentujący sprawy religijne i dla BBC, telewizji Sky i Al-Jazeera. Publicysta podkreśla, że za nami niezwykłe dwa i poł roku pontyfikatu Franciszka. Dla wielu to czas wielkiej odnowy.
- To papież, który reformuje Kościół na przyszłość. On określi kierunki działania Kościoła - dodaje.
Dziennikarz przypomina, że w 2013 roku Franciszek został wybrany z silnym poparciem kardynałów, którzy widzieli, że Kościołowi potrzebne są zmiany.
- Są dwa wymiary przemian prowadzonych przez Franciszka. Po pierwsze papież reformuje watykańską kurię - mówi Austen Ivereigh.
W tym kontekście Franciszek chce, aby finanse Watykanu były przejrzyste. Mówi o rozprawieniu się z korupcją. Rozpoczął reformę Banku Watykańskiego. Powołał specjalna komisje ekonomiczną Stolicy Apostolskiej. Podkreśla, że watykańska kuria nie może urzędniczo traktować diecezji. Reformuje również sposoby komunikacji w samym Kościele. Do tej działalności sprowadza ludzi z zewnątrz. Owoce tych zmian poznamy, kiedy prace zakończy grupa dziewięciu kardynałów współpracujących bezpośrednio z papieżem. - To z pewnością zajmie więcej czasu niż planowano na początku - przyznaje Austen Ivereigh.
Druga część reformy Franciszka to zmiana sposobu przewodzenia Kościołowi. Chodzi o kolegialność postulowaną już podczas Soboru Watykańskiego II. Jednak do tej pory żaden z papieży nie wprowadził tego ustalenia w życie - podkreśla. Tutaj sercem tych zmian jest synod biskupów. Dodatkowo kardynałowie mianowani przez papieża to duchowni raczej z peryferiów, a nie z centrum Kościoła. To peryferie będą wyznaczały teraz, w którym kierunku pójdzie Kosciół. Tu nie chodzi o zmianę dla zmiany. To rzeczywiście wielka reforma, która powoduje, że wierzący mają pełen dostęp do sakramentów i do samego Kościoła. To rewolucja - mówi Austen Ivereigh.
Jorge Maria Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Był najmłodszym z pięciorga dzieci Mario Bergolio i Reginy Sivori, włoskich imigrantów, którzy uciekli do Argentyny przed prześladowaniami reżimu Mussoliniego. 11 Marca 1958 roku wstąpił do jezuitów. 11 lat później otrzymał święcenia kapłańskie. 13 marca 2013 roku został wybrany papieżem i wybrał imię Franciszek. Jest następcą Benedykta XVI, po jego ustąpieniu z urzędu.
Austen Ivereigh jest autorem poświęconej Franciszkowi książki "Prorok. Biografia Franciszka, papieża radykalnego". Książka jest w naszych księgarniach. Dziennikarz poświęcił dwa lata na podróże po Argentynie, rozmowy z najlepszymi przyjaciółmi i współpracownikami Franciszka, ale też przewertował dziesiątki tysięcy stron dokumentów.
IAR/PAP, to