Aniela Steinsbergowa. Niezłomna obrończyni człowieka
22 grudnia 1988 roku zmarła Aniela Steinsbergowa, adwokat, obrońca w procesach politycznych. Niezwykle ważna postać dla wszystkich walczących o prawa człowieka w Polsce.
2024-12-22, 05:40
Posłuchaj
W II Rzeczpospolitej występowała jako obrońca w procesach komunistów i robotników. Broniła strajkujących pracowników krakowskiej fabryki Semperit po zajściach w 1936 roku.
W czasie II wojny światowej czynnie włączyła się w działalność Rady Pomocy Żydom. Wyszukiwała kryjówki dla uciekających z getta Żydów. Bezpośrednio po zakończeniu wojny była obrońcą w procesach politycznych ludzi podziemia.
W 1956 roku wystąpiła jako inicjatorka dużej społecznej akcji na rzecz rehabilitacji członków Armii Krajowej. Została adwokatem Kazimierza Moczarskiego w jego głośnym procesie. Swoje doświadczenia opisała w książce "Widziane z ławy obrończej".
REKLAMA
W 1968 roku Aniela Steinsbergowa broniła aresztowanych w marcu studentów, między innymi Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego. Zainicjowała wiele akcji petycyjnych, stanowiących wówczas ważny element działań opozycji antykomunistycznej.
Powiązany Artykuł
Dowiedz się więcej
Była współzałożycielką Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. Prowadziła Komisję Redakcyjną. Na początku lat osiemdziesiątych rozpoczęła aktywną działalność w organizacji Patronat nad Więźniami.
Do końca życia, nawet ciężko chora, stale szukała możliwości pomocy tym, którzy zostali pozbawieni swoich praw. Jej ostatnim dziełem był tekst, będący komentarzem do aktu oskarżenia w procesie KOR.
mjm
REKLAMA
REKLAMA