Pierwszy pociąg Dart wyruszył w podróż

2015-12-30, 00:16

Pierwszy pociąg Dart wyruszył w podróż
Darty posiadają 352 miejsca siedzące; 292 w drugiej klasie i 60 w pierwszej. Foto: Materiały prasowe

Ma ponad 350 miejsc i rozwija prędkość do 160 km/h. Pierwszy pociąg Dart wyprodukowany w bydgoskiej fabryce Pesa wyjechał na tory.

Posłuchaj

Pociąg Dart wyjedzie na tory - relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

O 16.50 z Warszawy do Lublina ruszył pociąg Bystrzyca, jutro o 6.05 regularne kursy do Białegostoku rozpocznie pociąg Mickiewicz.

W kolejnych tygodniach będą dołączały następne składy, obsługujące trasy do Bielska Białej i do Jeleniej Góry.

Nowoczesne bezprzedziałowe pojazdy są dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, osób podróżujących z dziećmi, a rowerzyści mogą skorzystać ze stojaków dla rowerów. Intercity odebrało już 5 tego typu pociągów, kolejne 3 przechodzą proces odbioru, a 12 czeka na tę procedurę.

Przewoźnik, czyli PKP Intercity, zamówił 20 nowych składów. Początkowo wszystkie miały zostać dostarczone do połowy grudnia, jednak producent nie zdążył zrealizować zamówienia.

REKLAMA

Projekt jest finansowany ze środków unijnych, które muszą być zagospodarowane do końca roku.

Podpisano więc porozumienie, które zakłada, że pieniądze będą przekazane do depozytu. Bydgoska Pesa otrzyma zapłatę, gdy wszystkie pociągi przejdą testy. PKP Intercity szacuje, że stanie się to do marca.

Powiązany Artykuł

PesaDART 1200 free.jpg
Darty od wtorku na torach, ale Pesa nadal walczy z czasem

570 mln zł z pieniędzy unijnych

Przetarg na dostawę 20 pociągów Dart został rozstrzygnięty 19 lutego 2014 r. Koszt to ok. 1,3 mld zł, w tym ok. 570 mln zł pochodzi z pieniędzy unijnych. Umowa obejmuje również serwis pociągów przez kolejnych 15 lat.

Darty posiadają 352 miejsca siedzące; 292 w drugiej klasie i 60 w pierwszej. Pociąg ma długość 153 metrów i waży ok. 280 ton. Darty wyposażone są m.in. w klimatyzację, nadajniki WiFi, stojaki na rowery, monitoring, przedział barowy. Znalazły się w nich także dwa miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, winda ułatwiająca wjazd do pociągu osobom niepełnosprawnym oraz przystosowana dla nich toaleta.

Oprócz pociągów Dart, PKP Intercity zamówiły 20 składów o nazwie Flirt z siedleckiego fabryki Stadlera. Od 13 grudnia wszystkie wożą już pasażerów.

REKLAMA

IAR/PAP, awi, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej