"24 grudnia to jedna z najważniejszych dat w Kościele"

- Wigilia przygotowuje nas do obchodów świąt Bożego Narodzenia. Z łaciny wigilia (vigilare), oznacza dosłownie "czuwanie" - wyjaśnił rzecznik Konferencji Episkopatu (KEP) ks. Paweł Rytel-Andrianik.

2015-12-24, 10:12

"24 grudnia to jedna z najważniejszych dat w Kościele"
Wigilia w polskiej obyczajowości jest świętem bardzo rodzinnym, powszechnie uważanym za najważniejszy dzień w roku . Foto: freeimages.com

- W Kościele katolickim dzień 24 grudnia jest jedną z najważniejszych dat. Tego dnia oczy całego świata zwrócone są w kierunku Betlejem, gdzie narodził się Jezus Chrystus - powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

- Wigilia w samym Betlejem zaczyna się już po południu 24 grudnia ingresem do Bazyliki Narodzenia łacińskiego patriarchy Jerozolimy abp. Fouada Twala. To czas modlitwy w rożnych językach w Grocie Narodzenia Pana Jezusa. Mozaika języków, kultur i tradycji doskonale oddaje ducha Bożego Narodzenia, które jest świętowane we wszystkich krajach na świecie - zaznaczył rzecznik KEP.

Chrześcijanie zasiadają w wigilię wieczorem przy świątecznym stole. Charakterystyczne dla katolików w Polsce jest dzielenie się opłatkiem. - W Betlejem jednak, podobnie jak w innych krajach, nie ma tradycji dzielenia się opłatkiem. Jest za to wspólna kolacja, która gromadzi rodzinę przy jednym stole - dodał ks. Rytel-Andrianik.

Wieczerza wigilijna tradycyjnie rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki, symbolizującej gwiazdę betlejemską, która prowadziła Trzech Króli do narodzonego Jezusa. Pod obrus zwykle wkłada się odrobinę siana, jest to nawiązanie do stajenki betlejemskiej, miejsca narodzin Jezusa. Na stole stawia się przynajmniej jedno dodatkowe nakrycie - to symboliczne wolne miejsce dla niespodziewanego gościa lub nieobecnych bliskich.

Zgodnie z tradycją na stole wigilijnym powinno znaleźć się 12 dań, a każdy z uczestników wieczerzy powinien skosztować każdego z nich, by zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku. Od 2003 roku - zgodnie z formułą przykazań kościelnych, zatwierdzonych przez Watykańską Kongregację Nauki Wiary - w wigilię formalnie nie obowiązuje post. Niemniej Polacy zwykle nie jedzą tego dnia mięsa.

W Polsce – jako jednym z nielicznych krajów – wigilia jest również dniem wręczania prezentów. Na Zachodzie święty Mikołaj pojawia się dopiero w dzień Bożego Narodzenia - 25 grudnia.

Msza święta o północy jest punktem kulminacyjnym świętowania w Betlejem. Eucharystii przewodniczy patriarcha Jerozolimy w kościele św. Katarzyny, który przylega do Groty Narodzenia. To właśnie z tego kościoła media z całego świata transmitują Pasterkę. Po mszy figurka przedstawiająca nowo narodzonego Jezusa zostaje przeniesiona z kościoła do groty.

Wigilia - jak powiedział ksiądz - "to czas amnestii w rodzinie i wśród najbliższych". Jak zauważył, kiedyś była tradycja proszenia o wybaczenie i przebaczania tym, którzy nam zawinili. - Teraz może rzadziej słychać prośbę o przebaczenie. Prezydium KEP przypomina, że Rok Miłosierdzia jest okazją do wzajemnego przebaczenia i darowania win w myśl słów Chrystusa: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - dodał rzecznik episkopatu.

PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej