Tradycje Świąt Bożego Narodzenia

XVIII wieczny badacz obyczajów polskich – Jędrzej Kitowicz – przedstawił bogaty opis obyczajów szlachty i ludu polskiego związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. O tym, jakie zmiany w obyczajach przyniosły kolejne stulecia mówił w Polskim Radiu 24 antropolog kultury dr Andrzej Krasnowolski.

2015-12-24, 13:22

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia
Szopka jest jedną z najstarszych tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Foto: flickr/Tiziano Caviglia

Posłuchaj

24.12.15 Dr Andrzej Krasnowolski: „Święta Bożego Narodzenia to najmilszy i najbardziej rodzinny czas w Chrześcijaństwie.”
+
Dodaj do playlisty

Do dziś Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie wiążą się z uroczystą wieczerzą w gronie najbliższych, dzieleniem się opłatkiem, prezentami pod choinką i pasterką. Dr Andrzej Krasnowolski powiedział, że jest wiele tradycji, które znane są od lat.

- Obyczaje się zmieniają, ale zakorzeniony już w XX wieku zwyczaj dwunastu potraw na wigilijnym stole przetrwał do dziś. Tradycją jest również post. Zwyczaj nie jedzenia mięsa w wigilię Bożego Narodzenia jest odwieczny tak jak szopka czy choinka bożonarodzeniowa – wyjaśniał antropolog.

- We wszystkich kulturach przesilenie zimowe było niezwykle ważnym momentem. W obrzędowości chrześcijańskiej ten czas wiąże się z narodzinami. Zatem do dziś noc zimowego przesilenia jest tą wyjątkową nocą – podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Więcej o zwyczajach Świąt Bożego Narodzenia w całej rozmowie z drem Andrzejem Krasnowolskim.

Audycję prowadziła Dorota Truszczak.

Polskie Radio 24/op/pj

Polecane

Wróć do strony głównej