Wigilijne tradycje i obyczaje
Wigilijny wieczór przepełnia symbolika. Dzielimy się opłatkiem, spożywamy 12 potraw. Każda z tych czynności ma określone znaczenie i nie jest bezcelowa.
2015-12-24, 16:30
Posłuchaj
Wigilijną wieczerzę rozpoczynamy wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki. Dzielimy się opłatkiem i spożywamy 12 potraw. Opłatek to synonim pojednania i jedności chrześcijańskiej. 12 dań to 12 apostołów, którzy mieli zasiąść z Jezusem do ostatniej wieczerzy. Pozostaje jeszcze tajemnicze puste nakrycie na stole.
W wigilijny klimat wprowadził nas w Polskim Radiu 24 ks. Dariusz Bala.
- Wigilia Bożego Narodzenia to dzień szczególny. W rozumieniu chrześcijańskim wigilia oznacza dzień, w którym przygotowujemy się i czuwamy przed większą uroczystością. Znanych jest wiele tradycji i zwyczajów wigilijnych, ale świętowanie Bożego Narodzenia wiążę się z najważniejszym wydarzeniem narodzin Jezusa Chrystusa. Bez tego całe święto byłoby zestawem pustych znaków i obyczajów – wyjaśniał duchowny.
O tym, jakie symbole są ważne podczas świąt Bożego Narodzenia opowiedzieli także m.in. Ewa Bem, Robert Frydrych, Krystyna Królikiewicz i Wiesław Walendziak.
REKLAMA
- Niewątpliwe gdzieś na górze ważnych dla mnie symboli jest kolęda. W moim domu, podobnie jak dzielenie opłatkiem, śpiewanie przebiega bardzo siarczyście i z ogromnym temperamentem - mówiła Ewa Bem.
Więcej o tradycjach, obyczajach i symbolice wigilijnej w całości materiału Sylwii Sułkowskiej.
Polskie Radio 24/gm/mr
REKLAMA