Marzenie o eliksirze młodości może się wreszcie spełnić
- Z punktu widzenia zdrowia publicznego będzie to najważniejsze badanie w erze nowoczesnej medycyny - powiedział prof. Jay Olshansky z University of Illinois w Chicago.
2015-12-25, 11:46
Jak podał "New Scientist", w 2016 roku rozpoczną się pierwsze badania kliniczne, które mają wykazać, czy lek na cukrzycę o nazwie metformina może przedłużyć życie ludzie, jak się od dawna podejrzewa.
Metformina jest jednym z najstarszych i najczęściej stosowanych leków w medycynie. Odkryto ją w latach 20. XX wieku, a zaczęto stosować w leczeniu cukrzycy typu 2 w 1957 roku w Europie.
Środek szybko zdobył uznanie. W Stanach Zjednoczonych w 2014 roku na jeden z leków zawierających tę substancję wypisano aż 59 mln recept.
Lek ten jest jednym z podstawowych farmaceutyków stosowanych w leczeniu cukrzycy, ponieważ zwiększa wrażliwości organizmu na działanie insuliny i zmniejsza wydzielanie glukozy przez wątrobę.
Ma jednak wielorakie działanie. Zmniejsza we krwi stężenie trójglicerydów i cholesterolu, co obniża ryzyko zawału serca. Wykazuje również działanie przeciwnowotworowe.
Nicienie bez zmarszczek
Co zadziwiające, z badań przeprowadzonych wśród 180 tys. diabetyków przez specjalistów Cardiff University w Wielkiej Brytanii wynika, że ci, którzy regularnie zażywają metforminę, cieszą się o 15 proc. dłuższym życiem od osób zdrowych.
Jeszcze bardziej optymistycznie wypadły badania na zwierzętach. Eksperymenty na myszach wykazały, że metformina dodawana do karmy jest w stanie przedłużyć im życie nawet o 40 proc.
REKLAMA
Dłużej żyły również nicienie, na dodatek rzadziej chorowały i nie wykazywały tego, co u ludzi nazywamy zmarszczkami. Myszy miały z kolei mocniejsze kości.
- Jeśli lek ten działa w taki sposób u zwierząt, to podobnie powinien wpływać na organizm ludzi - stwierdził prof. Jay Olshansky z University of Illinois w Chicago.
Ludzie będę żyć dłużej?
Prof. Gordon Lithgow z Buck Institute for Research on Aging uważa, że odkrycie metforminy jako środka odmładzającego i przedłużającego życie może mieć większy wpływ na współczesną medycynę, aniżeli postęp jaki w ostatnich latach dokonał się w leczeniu nowotworów.
Naukowiec zauważył, że z badań wynika, że metformina spowalnia starzenie się na poziomie komórkowym. Działa podobnie jak dieta niskokaloryczna, z tą różnicą, że nie wymaga głodzenia się.
- Zahamowanie przez metforminę procesów starzenia się może sprawić, że ludzie będę żyć dłużej i opóźnione zostanie powstawanie wielu schorzeń - podkreślił prof. Lithgow, który będzie prowadził badania kliniczne nad metforminą.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na badania o nazwie TAME, którymi objętych zostanie 3 tys. Amerykanów w wieku 70-80 lat, najbardziej zagrożonych zawałami serca, nowotworami oraz demencją.
Obserwacje rozpoczną się w 2016 roku. Zakłada się, że dzięki metforminie osoby objęte badaniem będą rzadziej chorować, a niektórzy dożyją nawet 110-120 lat.
Dyrektor American Federation for Aging Research, Stephanie Lederman zaznaczył jednak, że metformina nawet jeśli potwierdzi swe zalety, nie jest lekiem odmładzającym. - Dążymy jedynie do tego, żeby ludzie mniej chorowali i dłużej żyli - oświadczył.
PAP, kk
REKLAMA