Po co nam filozofia?
Filozofowie Tomasz Stawiszyński (Polskie Radio RDC) i dr Jacek Dobrowolski (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego) wtajemniczali słuchaczy Polskiego Radia 24 w arkana filozofii. Kim jest człowiek? Jak żyć? Dlaczego odczuwamy bezsens i nicość? Czym wypełniamy tę pustkę egzystencjalną – to tylko niektóre pytania, które padły w audycji.
2015-12-25, 16:48
Posłuchaj
W potocznym wyobrażeniu filozof to człowiek kompletnie oderwany od świata, z Platonem lub Arystotelesem pod pachą, zastanawiający się nad tym, czy świat na pewno istnieje, czy też może nie. Buja w obłokach i zmaga się ze swoim bólem istnienia. Natomiast osoby, które rzeczywiście zetknęły się z filozofią wiedzą, że to tylko stereotyp. Filozofia uczy myśleć, krytycznie patrzeć na rzeczywistość, uczy niestandardowego postrzegania problemów.
– Piękno filozofii polega na tym, że uczy relatywizmu i różnych sposobów ujmowania rzeczywistości. Kontakt z filozofią powoduje jednak rozwój wątpliwości, ponieważ z biegiem czasu mnożą się pytania – podkreślał Tomasz Stawiszyński.
Dr Jacek Dobrowolski stwierdził, że wynika to z tego, że człowiek zanurzony jest w morzu nicości, które jednak… zawiera pocieszające wysepki nadziei.
– Człowiek dryfuje w nicości i jedynie drobina bytu wyłania się z niej. Jednak nie żyjemy w świecie najgorszym z możliwych, ponieważ tej pustki mogłoby być więcej – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Sposobem odgrodzenia są od nicości dla Tomasza Stawiszyńskiego są inni – ludzie, zwierzęta, rośliny, które są nośnikiem i źródłem pocieszenia.
REKLAMA
– Kontakt z drugim człowiekiem, przyjaźń miłość, pomoc, którą niesiemy innym i spotkanie jest czymś, co czyni pustkę znośną – mówił filozof.
Z gośćmi Polskiego Radia 24 rozmawiał Mateusz Drozda.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA
REKLAMA