Biskupi do rodzin: każdy człowiek potrzebuje miłości

Kościół rzymskokatolicki obchodzi w niedzielę święto Świętej Rodziny. Z tej okazji podczas mszy będzie czytany specjalny list Episkopatu.

2015-12-27, 08:55

Biskupi do rodzin: każdy człowiek potrzebuje miłości

Posłuchaj

Papież Jan Paweł II o rodzinie (wypowiedź archiwalna z 1983 roku)
+
Dodaj do playlisty

"W naszych domach przeżywamy tajemnicę Bożego Narodzenia, która prowadzi każdego człowieka do podstawowego pytania o miłość" - piszą biskupi w liście pasterskim. "Potrzeba świadectwa radosnych i świętych małżeństw, dzięki któremu ludzie młodzi, ale także i małżonkowie przeżywający kryzysy uwierzą w miłość" - głosi list biskupów.

Autorzy listu zauważają taką potrzebę, ponieważ młodzi ludzie, pytani o ideał szczęścia, niezmiennie odpowiadają, że chcieliby zawrzeć małżeństwo i założyć szczęśliwą rodzinę.

Biskupi zapewniają jednocześnie, że osoby żyjące w małżeństwie nie zostają same i nie są skazane wyłącznie na siebie, ale "żyją w obecności Boga, czerpiąc z łaski sakramentalnej". Podkreślają też, że małżeństwo to zawsze relacja mężczyzny i kobiety, którzy łączą się ze sobą.

Nawiązując do rozpoczętego niedawno Roku Miłosierdzia, biskupi wskazują, że to właśnie rodzina jest "pierwszą szkołą miłosierdzia, w której uczymy się praktykować uczynki miłosierne względem ciała i duszy na wzór naszego Mistrza Jezusa Chrystusa".

Autorzy listu podkreślają, że "małżeństwo nie jest rzeczywistością smutku i niesienia ciężarów ponad siły, nie jest problemem, ale jest szansą dla każdego z członków rodziny na pełny rozwój". Przypominają, że papież Franciszek wielokrotnie wzywał małżonków chrześcijańskich do "radości wiary, która promieniuje i przemienia cały świat".

Hierarchowie zwracają też uwagę na codzienne czynności, takie jak wspólna modlitwa, posiłek przy jednym stole, rodzinne świętowanie, które sprawiają, że "odkrywamy radość bycia ze sobą i dla siebie".

"Niestety wielu rodziców ze smutkiem stwierdza, że nie mają czasu ani dla współmałżonka, ani dla swoich dzieci. Brak rozmowy, wspólnego spędzania wolnego czasu często skutkuje nieufnością i załamaniem się relacji rodzinnych. Nie można tworzyć trwałej wspólnoty, jeżeli brakuje zrozumienia i szacunku. Wyrażają się one w uważnym słuchaniu drugiego, w chęci pomocy i podjęciu odpowiedzialności każdego z członków rodziny za powierzone mu obowiązki" - piszą biskupi w liście.

W liście zawarta jest też prośba o modlitwy w intencji małżeństw i rodzin, zwłaszcza tych, które przeżywają problemy, którym grozi rozpad, w których brakuje bezinteresownej miłości.

"Naszą modlitwą powinniśmy ogarnąć te kobiety, które z różnych względów zdecydowały się na zabicie swojego nienarodzonego dziecka. Prośmy także o miłosierdzie dla mężczyzn, którzy nie potrafili wziąć odpowiedzialności za nowe życie i zachęcali do aborcji dziecka lub ją finansowali. Jesteśmy zaproszeni przez papieża, aby - nie wpadając w pokusę łatwego osądzania i potępiania – nieść wszystkim posługę miłosierdzia" - czytamy w dokumencie.

W liście przypomniano, że "nauczanie Kościoła odnośnie do osób rozwiedzionych a żyjących w nowych związkach zostaje podtrzymane". "Osoby te nie mogą przyjmować Komunii świętej, ponieważ nie żyją w związku sakramentalnym. Niemożność przyjmowania sakramentu Eucharystii nie ma charakteru wykluczającego czy dyskryminującego, ale odzwierciedla tylko obiektywną sytuację tych osób w Kościele" - wyjaśniono.

Jednocześnie zachęcono takie osoby do uczestniczenia we Mszy świętej, rozważania Słowa Bożego, wytrwania na modlitwie, włączania się w dzieła miłosierdzia i w pracę na rzecz wspólnot parafialnych.

CAŁY LIST>>>

Święto Świętej Rodziny z Nazaretu

Święto Świętej Rodziny z Nazaretu przypada w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. W wielu parafiach tego dnia dokonuje się odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, a małżonkowie otrzymują specjalne błogosławieństwo.

Święto to było obchodzone w różnych krajach i diecezjach już od XVIII wieku. Dla całego Kościoła ustanowił je w 1921 roku papież Benedykt XV. Uroczystość przypomina wiernym, że w rodzinie każda osoba pełni istotną rolę, ponieważ uczestniczy w misji Jezusa. Podkreśla też, że ta mała wspólnota pomaga w dojrzewaniu do świadomości życiowego powołania.

O znaczeniu rodziny mówił wielokrotnie papież Jan Paweł II, który w 1980 roku zwołał pierwszy synod poświęcony rodzinie - "Zadania rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym". Posynodalna adhortacja apostolska "Familiaris consortio" ukazała się 22 listopada 1981 roku. W dokumencie Ojciec Święty wskazał m.in., że Rodzina z Nazaretu, mimo niedostatków i cierpień, jest "przykładem wierności codziennym obowiązkom, a także wielkodusznego otwarcia się na potrzeby innych w radosnym wypełnianiu planu Bożego".

Papież Franciszek zwołał w październiku ubiegłego roku synod nadzwyczajny, poświęcony sprawom rodziny, a w październiku 2015 roku - synod zwyczajny. Uczestniczyli w nim: przewodniczący episkopatów, zwierzchnicy Kościołów wschodnich, szefowie kongregacji, a także osoby świeckie wyznaczone przez papieża. Podczas obrad mówiono m.in. o kryzysie instytucji i wyzwaniach stojących przed rodziną, zadaniach duszpasterskich oraz o świętym Janie Pawle II, jako "papieżu rodziny".

IAR, PAP, kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej