Leonardo da Vinci a anatomia człowieka

Człowiek witruwiański to zapewne najsłynniejszy rysunek Leonarda da Vinci, który ukazuje cechy anatomiczne istoty ludzkiej. O książce „Leonardo da Vinci. Mechanika człowieka”, systematyzującej prace włoskiego myśliciela związane z anatomią, w Polskim Radiu 24 mówili dr Grażyna Bastek, kustosz malarstwa włoskiego i dr hab. n. med. Dariusz Białoszewski, ortopeda.

2015-12-30, 21:23

Leonardo da Vinci a anatomia człowieka
Fragment rysunku "Człowiek witruwiański" autorstwa Leonarda da Vinci, foto: wikipedia.com

Posłuchaj

30.12.15 Dr hab. n. med. Dariusz Białoszewski: „Projekty jego maszyn są ergonomiczne, czyli dotowane do budowy ludzkiego ciała”.
+
Dodaj do playlisty

Jak wskazywała w Polskim Radiu 24 dr Grażyna Bastek, Leonardo da Vinci – w kontekście badania anatomii człowieka – był zainteresowany nie tylko budową ciała i jego odwzorowaniem.

– Interesowało go również to, jak funkcjonowanie ciała przekłada się na emocje – podkreślała. – Zajmował się m.in. tym, w jaki sposób wyraz twarzy związany jest z budową mięśni i kości – dodała ekspertka z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że da Vinci swoje badania dotyczące anatomii wykorzystywał w swojej działalności artystycznej, czego przykładem jest „Ostatnia Wieczerza”. – Artysta pokazał, że każdy reaguje inaczej na taką samą informację – wyjaśniała dr Grażyna Bastek.

Z kolei dr hab. n. med. Dariusz Białoszewski, zwrócił w Rozmowach o Zdrowiu uwagę na to, że współcześni naukowcy nadal mogą się uczyć pewnych elementów od Leonarda da Vinci. – Otwartości umysłu, pokory i dążenia do doskonałości – wyliczał.  

REKLAMA

Kierownik Zakładu Rehabilitacji Oddziału Fizjoterapii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wskazywał też w Polskim Radiu 24, że Leonardo da Vinci myślał o anatomii człowieka nie tylko w swojej pracy artystycznej, ale także w tej związanej z wynalazczością.

– Projekty jego maszyn są ergonomiczne, czyli dostoswane do budowy ludzkiego ciała – tłumaczył w Rozmowach o Zdrowiu dr hab. n. med. Dariusz Białoszewski.

W II części programu farmaceuci – dr Marcin Balcerzak i dr Michał Wysocki – mówili o pierwszym w Polsce projekcie badania codziennej praktyki medycznej w aptekach.

Gospodarzem programu był Henryk Szrubarz.

REKLAMA

Polskie Radio 24/mp/pj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej