Znamy nazwisko nowego komendanta głównego Straży Granicznej
Major Marek Łapiński został powołany na stanowisko komendanta głównego Straży Granicznej. Zastąpił na tym stanowisku gen. dyw. Dominika Tracza, który kierował SG od 2012 roku.
2015-12-31, 11:54
Premier Beata Szydło powołała Łapińskiego na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, który w czwartek wręczył mu nominację.
Marek Łapiński urodził się 10 marca 1963 roku w Zamościu. Służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1993 roku. Od 1998 roku pełnił funkcję zastępcy Generalnego Inspektora Celnego. W latach 2006-2007 był dyrektorem Departamentu Kontroli, Skarg i Wniosków w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostatnio pełnił funkcję dyrektora Zarządu Komendy Głównej Straży Granicznej.
Jednym z pierwszych zadań nowego komendanta będzie, zapowiadane przez MSWiA, przywrócenie karpackiego oddziału Straży Granicznej. Reorganizacja tej formacji na południu kraju trwała od 2013 roku, a Karpacki Oddział SG z siedzibą w Nowym Sączu przestał istnieć z początkiem 2014 r. i został włączony w struktury Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG z siedzibą w Raciborzu.
Nadzorujący SG nowy wiceszef MSWiA Jakub Skiba mówił na początku grudnia PAP, że likwidacja tego oddziału była "chybionym przedsięwzięciem". - Uważamy, że zlikwidowanie tego oddziału było nietrafne, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę sytuację, która się na naszych granicach obecnie rozwija, czyli napływ uchodźców oraz imigrantów - powiedział Skiba.
REKLAMA
Wśród priorytetów związanych ze Strażą Graniczną wiceminister wymienił m.in. zwiększanie jej sprawności i zmiany organizacyjne. Według niego konieczność zmian, wzmocnienie SG wynika m.in. z sytuacji międzynarodowej i kryzysu migracyjnego, który dotyka obecnie UE.
Zapowiedział również utworzenie zespołu łącznikowego, czyli zespołu ekspertów, którzy mieliby - w tzw. hotspotach, wspomagać m.in. weryfikację uchodźców. Chodzi o tych cudzoziemców, którzy w ramach deklaracji poprzedniego rządu mieliby trafić do Polski.
Polska zadeklarowała przyjęcie ok. 7 tys. uchodźców. We wrześniu br., podczas nadzwyczajnego szczytu przywódców krajów UE, zdecydowano o tworzeniu punktów rejestracji uchodźców (napływających m.in. z Syrii, tzw. hotspotów, we Włoszech i Grecji.
W Straży Granicznej służy około 15 tysięcy funkcjonariuszy i 3 tys. pracowników cywilnych.
REKLAMA
mr
REKLAMA