Na wyspie Lesbos stanie pomnik uchodźców? Chiński rzeźbiarz: chcę kształtować świadomość ludzi, by zrozumieli powagę sytuacji
Taki pomysł zaproponował jeden z najbardziej znanych chińskich artystów i zarazem dysydentów Ai Weiwei, który chce w ten sposób upamiętnić osoby, które utonęły próbując przedostać się do Europy.
2016-01-02, 13:36
Posłuchaj
Unia Europejska będzie w tym roku szukać pieniędzy dla imigrantów. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Dodaj do playlisty
- To historyczny moment. Jako artysta chcę się w to zaangażować. Chcę kształtować świadomość ludzi, by zrozumieli powagę sytuacji - oświadczył 58-letni Ai Weiwei, który otworzył studio projektowe na wyspie Lesbos. W ubiegłym tygodniu odwiedził obóz dla uchodźców i imigrantów, którzy przybyli do Grecji.
Ai Weiwei jest rzeźbiarzem, architektem i fotografikiem, tworzy też instalacje. Zasłynął jako współtwórca stadionu narodowego w Pekinie. Naraził się władzom Chin, prowadząc kampanię społeczną, która miała je zmusić do opublikowania pełnej liczby ofiar trzęsienia ziemi w Syczuanie w 2008 roku. Na jesieni zeszłego roku Ai Weiwei objął gościnną profesurę na Uniwersytecie Sztuk w Berlinie. Kilka miesięcy wcześniej skończył się czteroletni zakaz podróżowania, które wydały wobec niego chińskie władze.
Fala imigrantów nie zmniejsza się
Tymczasem napływ uchodźców z Turcji do Grecji nie zmniejsza się; we wtorek rano do portu w Pireusie w pobliżu Aten dowieziono promem około tysiąca migrantów, a dalsze 1500 dotarło tam po południu innym promem.
Powiązany Artykuł
Imigranci w Europie
Jak poinformowała straż przybrzeżna, większość tych ludzi wylądowała wcześniej na położonych niedaleko Turcji greckich wyspach Lesbos, Chios i Samos.
REKLAMA
Według najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR) od początku bieżącego roku do 27 grudnia z Turcji przedostało się przez Morze Egejskie do Grecji 840 839 uchodźców, przy czym 57 proc. z nich pochodziło z Syrii. Exodus ten najbardziej obciążył wyspę Lesbos, gdzie zarejestrowano ponad 490 tys. migrantów.
Znaczny ruch panuje także nadal na omijającym Węgry słoweńskim odcinku tzw. szlaku bałkańskiego, którym uchodźcy zmierzają do Austrii i Niemiec. Jak poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Słowenii Bosztjan Szefic, we wtorek tylko do południa odnotowano przybycie z Chorwacji 2 tys. nowych migrantów. W poniedziałek napłynęło ich 4200, a w bożonarodzeniowy weekend blisko 11 tys.
Po zablokowaniu przez Węgry w połowie października ich granicy dla uchodźców kierują się oni obecnie do Słowenii. Z tranzytu przez jej terytorium skorzystało już 372 tys. ludzi.
FILM: Pomysł powołania straży granicznej UE, która w sytuacjach zagrożenia dla funkcjonowania strefy Schengen mogłaby być rozmieszczana nawet bez zgody państwa członkowskiego jest zły i może potęgować antyunijne nastroje - uważa dyrektor Open Europe w Brukseli Pieter Cleppe.
REKLAMA
PAP
Źródło: Cihan News Agency/x-news
pp/PAP/IAR
REKLAMA
REKLAMA