Jedyne takie Planetarium w Polsce

Planetarium Śląskie w Chorzowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów śląskiego krajobrazu. Co roku odwiedza go około dwustu tysięcy osób. Jarosław Juszkiewicz, w swoim materiale przedstawił słuchaczom Polskiego Radia 24 wyjątkowość obiektu i odkrył jego tajemnice.

2016-01-03, 18:53

Jedyne takie Planetarium w Polsce
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, jest jedną z głównych atrakcji Parku Śląskiego.Foto: wikipedia.org

Posłuchaj

03.01.16 Stefan Janta: „Układ Słoneczny jest ogromną przestrzenią pustki (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, jest jedną z głównych atrakcji Parku Śląskiego. Powstało na najwyższym wzniesieniu - tzw. Górze Parkowej (320 m n.p.m.). Z okazji Roku Kopernikowskiego, w 1953 podjęto decyzję o budowie obiektu imienia wielkiego astronoma. Oficjalne otwarcie Planetarium w Chorzowie nastąpiło już w roku 1955.

– Kopuła Planetarium w swoim założeniu miała przypominać planetę Saturn. Zamysł architekta był taki, żeby budynki obiektu nawiązywały do układu astronomicznego. Dlatego chociażby ściany obiektu są okrągłe – powiedział Stefan Janta, przewodnik.

Charakterystyczna kopuła, która od wewnątrz imituje firmament niebieski, jest jednocześnie ekranem do prezentacji planet, gwiazdozbiorów i innych ciał niebieskich. Pod kopułą mieści się potężny projektor (o masie 2 ton i wysokości 5 m). Dzięki temu urządzeniu, siedząc w fotelach specjalnej konstrukcji, na 400-osobowej widowni, można zobaczyć rzeczywisty wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi.

– Metoda projekcji w Planetarium zapewnia idealnie okrągłe gwiazdy. Ich jasności są dokładnym odwzorowaniem rzeczywistego blasku gwiazd na naszym niebie – podkreślił Damian Jabłeka, przewodnik.

REKLAMA

W budynku Planetarium znajduje się też Obserwatorium Astronomiczne, które pochwalić się może jednym z największych w Polsce teleskopów o 30-centymetrowym obiektywie. Daje on możliwość obserwacji Słońca, Księżyca, komet, innych planet i gwiazdozbiorów, nawet w 750-krotnym powiększeniu.

 Polskie Radio 24/db

 

 

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej