Szef MSWiA: nie dopuścimy w Polsce do zdarzeń takich, jak w Kolonii

Mariusz Błaszczak podkreślił, że uchodźcy, którzy trafią do naszego kraju w ramach realizacji unijnych uzgodnień, przejdą dokładne kontrole.

2016-01-11, 15:41

Szef MSWiA: nie dopuścimy w Polsce do zdarzeń takich, jak w Kolonii
W Niemczech doszło do napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety. Sprawcami byli głównie młodzi mężczyźni pochodzący z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Foto: PAP/EPA/MAJA HITIJ

Minister spraw wewnętrznych i administracji zapytany o termin przyjęcia pierwszych uchodźców, odpowiedział, że nie możemy się w tej sprawie spieszyć.

- Mam wrażenie, że sytuacje, których byliśmy świadkami w noc sylwestrową w Niemczech, jak również w innych krajach Europy, pokazują, że musimy być bardzo skrupulatni jeśli chodzi o weryfikację tych osób, które miałyby do nas przyjechać - zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Czytaj więcej:
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Oznajmił, że Polska będzie się kierować jedną podstawową zasadą - pomagać rzeczywistym uchodźcom. - A najbardziej zagrożeni wśród tych, którzy są na Bliskim Wschodzie, są prześladowani chrześcijanie. Będziemy bardzo starannie weryfikować aplikacje, nie dopuścimy do powtórzenia zdarzeń, które miały miejsce np. w Kolonii - wskazał.

Szef MSWiA wyraził nadzieję, iż Unia Europejska nie wróci do pomysłu stałych kwot podziału uchodźców. - To był błędny pomysł. Mam nadzieję, że na skutek tych wydarzeń w Niemczech, ten pomysł nie wróci. Jeżeli nawet tak by się stało, to mam nadzieję, że nasi partnerzy podzielą stanowisko rządu polskiego, że jest to złe rozwiązanie - oświadczył.

Według niego "takie rozwiązanie tylko przyciąga kolejnych imigrantów do Europy".

Polska ma przyjąć 7 tys. uchodźców

W ubiegłym tygodniu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba, nadzorujący m.in. politykę migracyjną, poinformował, że grupa polskich oficerów łącznikowych, m.in. Straży Granicznej, uczestniczy w Grecji w procesie weryfikacji tożsamości 67 uchodźców wytypowanych w pierwszej kolejności do osiedlenia w Polsce.

Zgodnie z dotychczasowymi zobowiązaniami polskiego rządu pierwsze grupy głównie syryjskich uchodźców - relokowanych z Włoch i Grecji oraz przesiedlanych z Libanu - mają trafić do naszego kraju w tym roku.

REKLAMA

Docelowo Polska ma przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat - taką unijną decyzję o podziale uchodźców Polska zaakceptowała we wrześniu 2015 roku. MSWiA chce, by większość spośród nich trafiła do naszego kraju w 2017 roku.

Polska stoi na stanowisku, że potrzebne jest jak najszybsze wcielenie planu, który ma zabezpieczyć granice i dokonać rozróżnienia pomiędzy uchodźcami a imigrantami ekonomicznymi.

Powstanie zespół ds. bezpieczeństwa w procesie przyjmowania uchodźców>>>

Ataki na kobiety w Niemczech

W noc sylwestrową w okolicach kolońskiego dworca głównego i katedry doszło do napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety. Do niedzieli ponad 500 ofiar złożyło zawiadomienia o przestępstwie.

- Zarówno zeznania świadków, jak i raport miejscowej policji, a także relacje policji federalnej wskazują, że niemal wyłącznie ludzie migracyjnego pochodzenia byli odpowiedzialni za te przestępstwa - oświadczył w poniedziałek szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Ralf Jaeger.

Dodał, że według "aktualnego stanu śledztwa" wśród podejrzanych byli "ubiegający się o azyl, którzy przybyli do Niemiec w minionym roku".

Ostrzegł jednocześnie przed uogólnianiem i uleganiem atmosferze podejrzliwości wobec wszystkich uchodźców i migrantów.

Kanclerz Angela Merkel: to, co wydarzyło się w noc sylwestrową w Kolonii, jest kompletnie nieakceptowalne. To były odrażające akty przestępcze, których państwo nie może tolerować i Niemcy nie będą tego tolerować:



x-news.pl, RUPTLY


W 2015 roku do Niemiec przybyło blisko 1,1 mln imigrantów.

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej