Intensywne opady śniegu i mróz. Apel o ostrożność
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia z powodu intensywnych opadów śniegu w trzech województwach: mazowieckim, podlaskim i lubelskim.
2016-01-15, 22:30
Posłuchaj
Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne i zagrożenie dla życia".
"Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej" - czytamy w komunikacie IMiGW.
x-news.pl, tvnwarszawa.pl
W piątek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) zaapelowało o rozwagę i ostrożność w związku z pogarszającą się pogodą.
W weekend temperatura może spaść w ciągu dnia do minus 6 stopni Celsjusza. Do tego będzie wiał silny wiatr, powodujący lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.
x-news.pl, TVN24
72 zgony z powodu wychłodzenia
MSWiA poinformowało, że od listopada z powodu wychłodzenia organizmu zmarły już 72 osoby. Dotąd najtragiczniejszym dniem w tym roku była niedziela, 3 stycznia. Zmarło wówczas 12 osób.
Resort podkreślił, że najbardziej narażone na utratę zdrowia lub życia na skutek wychłodzenia są osoby bezdomne.
REKLAMA
"Problem ten dotyka także osoby starsze, samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach" - wskazano.
Ministerstwo zaapelowało, aby nie przechodzić obojętnie wobec potrzebujących.
"Informujmy odpowiednie służby zawsze, gdy potrzebna jest pomoc. Dzwoniąc na numery alarmowe: 997 lub 112 możemy uratować komuś życie" - podano.
Zabójczy tlenek węgla
Jednocześnie MSWiA przypomniało, że zimą podczas dogrzewania domów i mieszkań dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Od jesieni 29 osób śmiertelnie zatruło się czadem.
Straż pożarna od początku okresu grzewczego prosi o rozwagę i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych. "Pamiętajmy, aby nie zatykać ani nie zaklejać przewodów wentylacyjnych" - zwrócono uwagę.
Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.
Aby zapobiec zatruciom możemy - dla naszego bezpieczeństwa i wszystkich pozostałych domowników - zainstalować w domu lub mieszkaniu czujniki tlenku węgla. Zaalarmuje on nas w przypadku wystąpienia zagrożenia.
IAR, pogodynka.pl, mswia.gov.pl, kk
REKLAMA
REKLAMA