Atak terrorystów na hotel w stolicy Burkina Faso. Są zabici i ranni
Do ataku na popularny wśród turystów i pracowników ONZ hotel w Wagadugu przyznała się Al-Kaida Islamskiego Maghrebu. Napastnicy wzięli zakładników, zginęło kilkadziesiąt osób. W mieście obowiązuje godzina policyjna.
2016-01-16, 13:10
Posłuchaj
Co najmniej 23 osoby zginęły w wyniku zamachu terrorystów islamskich. Korespondencja Marka Brzezińskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Do zamachu doszło o godz. 19.45 czasu lokalnego. Terroryści zaatakowali położony w dzielnicy biznesowej sześciopiętrowy hotel Splendid oraz pobliską kawiarnię Cappuccino. Siły bezpieczeństwa wspierane przez francuskie służby specjalne przeprowadziły szturm. Były one, jak podaje agencja Reutera, "wspomagane radą i wsparciem przez oficera USA". W wyniku akcji zabito czterech napastników - w tym dwie kobiety.
Według ostatnich raportów w zamachu zginęły 23 osoby z 18 krajów. 10 ciał brygady antyterrorystyczne znalazły na tarasie kawiarni Cappuccino. - Nie ma informacji, by wśród ofiar ataku na hotel w stolicy Burkina Faso, byli Polacy - poinformował dyr. Biura Prasowego MSZ Rafał Sobczak.
źródło: STORYFUL/x-news
REKLAMA
Służbom udało się uwolnić 126 zakładników, w tym ministra służb cywilnych Clementa Sawadogu. 33 rannych odwieziono do szpitala – poinformował minister ds. łączności i kontaktów z parlamentem Remis Dandjinou.
Trwa jeszcze akcja w hotelu "Ybi", usytuowanym obok kawiarni - oznajmił minister stanu, administracji terytorialnej i bezpieczeństwa Simon Comparoe. Część napastników miała tam ucieć po szturmie sił wojskowych na hotel "Splendid"
Z wiadomości opublikowanej po arabsku przez użytkownika konta "Muzułmanie Afryki" na Telegramie, wynika, że zamachowcy wtargnęli do hotelu przez restaurację. Bojownicy zapewnili w rozmowie telefonicznej, że poległo wielu "krzyżowców", którzy są wrogami Islamu – napisano w niej.
REKLAMA
źródło: youtube/Gohar Iqbal
Agencje przypominają, że jest to pierwszy atak terrorystyczny w Burkina Faso. Pod koniec listopada 2015 roku odbyły się w tym kraju pierwsze demokratyczne wybory parlamentarne i prezydenckie, które zakończyły rozpoczęty pod koniec 2014 r. proces transformacji ustrojowej w Burkina Faso. W wyniku fali protestów obalono wtedy rządzącego od 27 lat prezydenta Compaore.
Muzułmanie stanowią 61,6 proc. mieszkańców Burkina Faso (ogółem 18,9 mln mieszkańców), chrześcijanie – 22,5 proc., a 15,4 proc. to wyznawcy religii plemiennych.
REKLAMA
IAR/PAP/fc
REKLAMA
REKLAMA