Porozumienie nuklearne. Unia Europejska i Stany Zjednoczone zniosły sankcje nałożone na Iran
Wcześniej szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano poinformował, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego, które w lipcu ubiegłego roku zawarł ze światowymi mocarstwami.
2016-01-16, 23:57
Posłuchaj
Niemal pół roku po podpisaniu historycznej umowy MAEA uznała, że Iran wywiązał się z jej ustaleń. W tej sytuacji na mocy zawartego porozumienia międzynarodowe gospodarcze i finansowe sankcje zostają zniesione - powiedziała Federica Mogherini (IAR)
Dodaj do playlisty
Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, która wystąpiła na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem, podkreśliła, że dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich stron zawartego w lipcu porozumienia udało się osiągnać sukces. - Niemal pół roku po podpisaniu historycznej umowy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej uznała, że Iran wywiązał się z jej ustaleń. W tej sytuacji na mocy zawartego porozumienia międzynarodowe gospodarcze i finansowe sankcje zostają zniesione – powiedziała Federica Mogherini.
O ich zniesieniu poinformował również amerykański sekretarz stanu John Kerry.
Dzięki temu Iran odzyska zablokowane miliardy dolarów i znów będzie mógł eksportować ropę. Tamtejszy przemysł naftowy stracił z powodu sankcji co najmniej 160 miliardów dolarów.
W lipcu ubiegłego roku Iran zawarł porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Francją, Chinami, Rosją i Niemcami. Przewidywało ono, że ograniczy on swój program nuklearny tak, aby nie mógł zbudować bomby atomowej.
REKLAMA
W ramach porozumienia Iran miał zamknąć 3/4 wirówek do wzbogacania uranu. Zamiast 19 tysięcy ma ich być ponad 5 tysięcy. Ta liczba ma się nie zwiększać przez następne 10 lat. Cała procedura wzbogacania będzie się odbywała tylko w jednym ośrodku - w Natanz. W Fordo, gdzie było tysiąc wirówek, pozostaną one na swoim miejscu, ale nie będzie można wzbogacać w nich uranu. Teheran będzie mógł mieć łącznie nie więcej niż 300 kilogramów wzbogaconego uranu i nie będzie mógł zwiększać tego poziomu przez 15 lat. Procedura wzbogacania będzie też mocno ograniczona w badaniach naukowych. Reaktor w mieście Arak nie będzie mógł już wytwarzać plutonu, wykorzystywanego do celów militarnych. Iran ma też przyjąć dodatkowy protokół, zakładający zezwolenie na dokładniejsze inspekcje, także baz wojskowych. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ma też uzyskać dostęp do irańskich kopalni uranu nawet na 25 lat. Iran będzie musiał też umożliwić organom ścigania zbadanie poprzednich przypadków domniemanych nadużyć przy wzbogacaniu uranu.
W zamian zostaną zniesione wszystkie sankcje wobec Iranu: Rady Bezpieczeństwa ONZ, USA i Unii Europejskiej. Chodzi między innymi o ograniczenia dotyczące eksportu ropy, i systemu finansowego. Niewykluczone też, że w ciągu 5 lat zostanie zniesione embargo na sprzedaż broni. Będzie to jednak poprzedzone oceną Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Sprawdzi ona czy w ciągu 5 lat Iran przy swoim programie atomowym kierował się wyłącznie względami pokojowymi. Zakaz handlu rakietami balistycznymi ma się utrzymywać jeszcze przez 8 lat. Ponadto sześć mocarstw-sygnatariuszy, a także Iran i Unia Europejska, utworzą grupę kontaktową, która ma rozwiązywać bieżące problemy.
pp/PAP/IAR
REKLAMA