Sąd Najwyższy zdecyduje o ważności październikowych wyborów parlamentarnych
W sprawie przebiegu głosowania wpłynęło 77 protestów. Autorzy większości z nich wskazują na nieprawidłowości przy liczeniu głosów.
2016-01-19, 07:05
Posłuchaj
Kilka tygodni temu pojawiła się teza, że istnieje możliwość unieważnienia wyborów. W jednym z protestów zwrócono uwagę, że kandydaci Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem oraz Solidarnej Polski startowali w wyborach z list jednego komitetu, a nie koalicji.
Państwowa Komisja Wyborcza w opinii przesłanej do Sądu Najwyższego uznała jednak, że jest to dopuszczalne.
Protest wyborczy składa się na piśmie osobiście w siedzibie Sądu Najwyższego lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. W przypadku przesyłki pocztowej decyduje data jej nadania. Osoba, która wnosi protest, powinna sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których opiera swoje zarzuty.
WYBORY PARLAMENTARNE 2015: serwis wyborczy>>>
Protest przeciwko ważności wyborów w okręgu wyborczym lub przeciwko wyborowi posła lub senatora może wnieść wyborca, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców. Protest może wnieść także przewodniczący właściwej obwodowej lub okręgowej komisji wyborczej, a także pełnomocnik wyborczy.
Sąd Najwyższy ma 90 dni, od momentu daty wyborów, na stwierdzenie ważności głosowania. Czyli w tym przypadku najpóźniej musi podjąć decyzję 23 stycznia 2016 roku.
Sąd Najwyższy rozpatruje protesty w składzie trzech sędziów, w postępowaniu nieprocesowym, i wydaje opinię w formie postanowienia w sprawie protestu.
Na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW oraz opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów SN rozstrzyga o ważności wyborów oraz o ważności wyboru posła, przeciwko któremu wniesiono protest.
Do tej pory nie zdarzyło się, żeby sąd unieważnił jakiekolwiek wybory ogólnopolskie czy do Parlamentu Europejskiego.
***
Październikowe wybory parlamentarne wygrał komitet PiS - otrzymał 37,58 proc. głosów i wprowadził do Sejmu 235 posłów.
Komitet PO dostał 24,09 proc. głosów (138 posłów), Kukiz'15 - 8,81 proc. (42 posłów), Nowoczesna - 7,60 proc. (28 posłów), PSL - 5,13 proc. (16 posłów). Jednego posła ma Mniejszość Niemiecka.
IAR, PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA