Prezydent Niemiec: pomoc uchodźcom jest nakazem humanitarnej odpowiedzialności
Joachim Gauck skrytykował kraje, których obywatele dawniej korzystali z solidarności, a teraz odmawiają przyjęcia uchodźców.
2016-01-20, 16:52
- W Europie jesteśmy świadkami wielkiej, wymuszonej przemocą migracji: przybycia setek tysięcy ludzi, którzy uciekają przed wojną, prześladowaniem i deptaniem praw człowieka na masową skalę - powiedział Gauck w przemówieniu do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
- Przyjęcie tego rodzaju prześladowanych jest nakazem humanitarnej odpowiedzialności - podkreślił prezydent Niemiec.
Gauck stwierdził, że żaden inny problem nie podzielił Unii Europejskiej tak głęboko jak problem imigrantów. Wyraził zrozumienie dla odmiennego nastawienia do uchodźców w różnych krajach Europy - Francji, Polsce, Niemczech czy Włoszech.
- Rozumiem, że w społeczeństwach Europy Środkowej, które 25 lat temu odnalazły się w całkowicie nowej sytuacji politycznej i musiały na nowo całkowicie się przeorientować, lęk przed zmianami i troska o zachowanie narodowej suwerenności i tożsamości są szczególnie silne - mówił.
REKLAMA
- Mam jednak problem ze zrozumieniem, gdy solidarności odmawiają prześladowanym te kraje, których obywatele będąc prześladowanymi z powodów politycznych sami korzystali z solidarności - dodał.
Powiązany Artykuł
![imigranci 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/b5adfe21-b21b-4a7d-a40b-a9c5da312e17.jpg)
Imigranci w Europie
- Trudno mi zrozumieć, dlaczego renacjonalizacja uważana jest za dobre rozwiązanie w czasach, gdy globalizacja prowadzi do coraz silniejszych międzynarodowych powiązań, widocznych nie tylko w wymianie towarów i kapitału, lecz także w mobilności ludzi - kontynuował prezydent Niemiec.
"Czy naprawdę chcemy, aby wielkie historyczne dzieło, które stworzyło Europę pokoju i dobrobytu, rozpadło się z powodu problemu uchodźców?" - pytał Gauck, dodając: "Nikt nie może tego pragnąć".
Zaznaczył, że ograniczenie liczby imigrantów można uznać za moralnie uzasadnione.
- Zabezpieczenie granic zewnętrznych UE nie musi oznaczać izolacji, lecz jedynie kontrolę i możliwość sterowania - wyjaśnił.
REKLAMA
Gauck wypowiedział się przeciwko przywróceniu kontroli na granicach wewnętrznych krajów europejskich. - Utrata swobody podróżowania nie byłoby dobrym rozwiązaniem - powiedział.
![](http://static.prsa.pl/images/6467eced-48ae-45fb-8037-50f01d699782.jpg)
Źródło: CNN Newsource/x-news
mr
REKLAMA