Alan Alexander Milne – świat dzieciństwa
Alan Aleksander Milne dzięki swojej twórczości dla dzieci zyskał sławę na całym niemal świecie. Bowiem kto z nas choć raz nie przeczytał "Kubusia Puchatka"?
2016-01-31, 06:07
Posłuchaj
60 lat temu, 31 stycznia 1956 zmarł Alan Aleksander Milne, brytyjski pisarz, autor "Kubusia Puchatka" i "Chatki Puchatka".
- W naszym kręgu kulturowym znaczy niesłychanie dużo, nie tylko dla dzieci. Można o nim powiedzieć, że stanowi ogniwo łączące rozmaite pokolenia w wielu krajach – mówił na antenie Polskiego Radia krytyk literacki Grzegorz Leszczyński.
Wartość "Kubusia Puchatka" leży w oddaniu humoru myślenia dziecka w sposób niesłychanie utożsamiający odbiorcę książki. Dziecięca logika nie jest wyśmiana ani traktowana protekcjonalnie. To pełna akceptacja dziecięcego świata.
Alan Aleksander Milne żył w latach 1882-1956. Większość życia spędził w Londynie. Studiował matematykę w Cambridge. Debiutował literacko w piśmie studenckim, w którym zamieszczał własne wiersze humorystyczne.
REKLAMA
Po studiach pracował jako dziennikarz. W czasie I wojny światowej wstąpił do armii. Został ranny w walkach na froncie zachodnim. To właśnie tam w 1917 roku napisał swoją pierwszą komedię. Po powrocie do Anglii napisał kilka sztuk scenicznych, które przyniosły mu dużą popularność.
Jego twórczość charakteryzuje swoisty brytyjski humor sytuacyjny. Operuje elementami fantazji. "Kubuś Puchatek" po raz pierwszy został wydany w 1926 roku. "Chatka Puchatka" dwa lata później.
Milne dalece wtopił się w krajobraz dziecięcego pokoju, dzieciństwa, ale też w naszą obyczajowość. W kulturze polskiej jego książki zadomowiły się dzięki wspaniałemu przekładowi Ireny Tuwim i stały się inspiracją dla twórczości takich autorów jak Jan Brzechwa i Julian Tuwim.
Dziś w Warszawie istnieje ulica Kubusia Puchatka, a niektóre powiedzenia z tej książki, jak "zjeść małe co nieco" lub "krewni i znajomi królika", na stałe weszły do naszego języka potocznego.
REKLAMA
Posłuchaj audycji z cyklu "Wieczór muzyki i myśli".
mjm
REKLAMA
REKLAMA