Gala wręczenia Oscarów coraz bliżej
Dokładnie za dwa tygodnie, 28 lutego, poznamy zdobywców tegorocznych Oscarów. W najważniejszej kategorii "najlepszy film" nominowano w tym roku osiem produkcji, m.in. „Zjawę” Alejandro Gonzáleza Iñárritu oraz „Most Szpiegów” Stevena Spielberga. Kto w tym roku może liczyć na statuetkę? Swoimi przewidywaniami podzielił się Błażej Hrapkowicz, krytyk filmowy.
2016-02-07, 22:07
Posłuchaj
88. ceremonia rozdania najważniejszych nagród filmowych na świecie będzie miała miejsce w Dolby Theatre w Hollywood. Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zostaną przyznane w 24 kategoriach. W tym roku galę poprowadzi aktor Chris Rock.
Aż 12 nominacji, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego aktora pierwszoplanowego, uzyskał dramat „Zjawa”. Jednak Błażej Hrapkowicz twierdzi, że film ma niewielkie szanse, by wygrać w każdej z kategorii, w której jest nominowany.
– 12 Oscarów się nie spodziewam, ale jest to jeden z faworytów do zdobycia dużej liczby statuetek. Produkcja ma „dobrą prasę” i pozytywne oceny branżowe. Jego reżyserem jest człowiek, który otrzymał już nagrodę za film „Birdman”. Moim pewniakiem, spośród nominacji dla „Zjawy”, jest Leonardo DiCaprio, który w tym roku powinien zdobyć upragnionego Oscara – ocenił krytyk filmowy.
Faworytami Błażeja Hrapkowicza do zdobycia oscarowych statuetek są filmy „Mad Max: Na drodze gniewu” oraz „Big Short”.
REKLAMA
– „Mad Max” jest moim zdaniem filmem wybitnym. To jeden z najlepszych filmów akcji w historii kina. Warstwa wizualna oraz poziom gry aktorskiej są czymś wspaniałym. Niezwykła dynamika i energia, zawarte w produkcji, sprawiają ogromne wrażenie na odbiorcy – powiedział.
– Drugi film jest najlepszym dziełem o kryzysie finansowym z 2008 roku. Tutaj żywioł komediowy łączy się z paradokumentem. Dzięki temu możemy się przekonać, że żyjemy w rzeczywistości, która jest czarną komedią. Natomiast Christian Bale oraz Steve Carell grają jedne z najlepszych ról w swoim aktorskim życiu – dodał Błażej Hrapkowicz.
Oscary są Nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej. Ufundowane zostały w 1927 roku. Ceremonia rozdania statuetek od 2001 roku odbywa się w Teatrze Dolby w Hollywood. Obecnie nagroda ta jest uznawana za najbardziej prestiżową nagrodę filmową, pomimo że dotyczy głównie kinematografii amerykańskiej.
Polskie Radio 24/db/pj
REKLAMA
REKLAMA