Premier Szydło na Węgrzech. Umacnia się współpraca Grupy Wyszehradzkiej
Polska i Węgry chcą, aby Grupa Wyszehradzka przedstawiła wspólne stanowisko w sprawach europejskich. Zapowiedzieli to premierzy Beata Szydło i Viktor Orban, którzy spotkali się w Budapeszcie.
2016-02-08, 20:20
Posłuchaj
Wizyta premier Szydło na Węgrzech to okazja do rozmowy o problemach imigrantów, ale też kwestiach gospodarczych. Z Budapesztu relacja Tomasza Majki/IAR
Dodaj do playlisty
- Porozumieliśmy się z panią premier Szydło, że w następnych latach będziemy dalej umacniać współpracę Grupy Wyszehradzkiej, (...) jako wspólny cel wyznaczyliśmy wzmocnienie tego związku - powiedział Orban na wspólnej konferencji prasowej z szefową polskiego rządu.
Szef węgierskiego rządu zapewnił, że "wysoko ocenia i docenia" wizytę premier Szydło w Budapeszcie. - Ta wizyta ma wielkie znaczenie, ponieważ od sukcesu naszego regionu, Europy Środkowo-Wschodniej, zależy tak naprawdę sukces całej Europy - podkreślił.
"Polska bardzo liczy na ściślejszą współpracę"
Beata Szydło dodała, że że Polska bardzo liczy na to, że "współpraca z węgierskimi braćmi - gospodarcza i polityczna - będzie coraz bardziej się zacieśniała". - Tak jak pan premier powiedział, dla nas wszystkich ważne jest to, aby Europa Środkowa, by nasz region rozwijał się i żeby był ważnym graczem na arenie międzynarodowej, również w UE. Dlatego bardzo się cieszę, że mogliśmy dzisiaj porozmawiać o ważnych sprawach - powiedziała.
Premier dodała, że wizyta na Węgrzech jest jedną z jej pierwszych bilateralnych wizyt zagranicznych. - Oczywiście spotykaliśmy się już wcześniej z panem premierem w Brukseli i w Pradze, ale po raz pierwszy mogliśmy dzisiaj porozmawiać o sprawach Polski i Węgier - zaznaczyła.
REKLAMA
TVN24/x-news
Współpraca gospodarcza
Prmeier Orban wyraził nadzieję, że kontakty między polskimi i węgierskimi przedsiębiorcami będą jeszcze bliższe. - Porozumieliśmy się, że połączymy szybkimi trasami nasze wschodnie tereny ekonomiczne - poinformował. Jak dodał, jest też zgoda na "wzmacnianie" połączeń kolejowych między naszymi krajami.
- Chcemy realizować projekty infrastrukturalne, transportowe; mówiliśmy o bezpieczeństwie energetycznym (...) Jesteśmy zdecydowani na to, żeby wspólne połączenia transportowe, komunikacyjne jeszcze bardziej zacieśniały współpracę w regionie, również współpracę pomiędzy naszymi krajami - zadeklarowała z kolei Beata Szydło.
Brexit i problem imigracyjny
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Strefa Schengen właśnie umiera". Viktor Orban alarmuje
Szef węgierskiego rządu, mówiąc o problemie migracyjnym, zaproponował utworzenie "nowej linii obrony na granicach bułgarsko - greckiej i grecko - macedońskiej", które zahamują dalszy napływ uchodźców.
- Europa od strony południowej jest bezbronna, Grecja nie jest w stanie obronić Europy przed uchodźcami - powiedział Orban.
Beata Szydło dodała, że zarówno Polska, jak i Węgry uważają, iż kryzys migracyjny powinien być rozwiązany tam, gdzie jest jego źródło, czyli poza granicami Wspólnoty. Zapowiedziała, że kraje Grupy Wyszehradzkiej będą dążyć do opracowania wspólnego stanowiska w tej sprawie, które następnie przedstawią na szczycie w Brukseli. Wyraziła nadzieję, że stanowisko to zostanie wypracowane na najbliższym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w przyszły poniedziałek, w Pradze.
REKLAMA
Posłuchaj
Beata Szydło o kryzysie migracyjnym w Europie/IAR 0:15
Dodaj do playlisty
Viktor Orban przekonywał, że przyjaźń polska-węgierska przetrwała wiele prób w historii. Zadeklarował też, że jeśli "jakakolwiek niegodziwość" będzie wymierzona w stronę Polski, to nasz kraj może liczyć na solidarność Węgier.
PAP/IAR/iz
REKLAMA