Julian Ochorowicz. "Niewiele mamy takich umysłów w naszej historii"
Był zwany szalonym profesorem filozofii, twórcą wielu wynalazków. Dla Bolesława Prusa stał się inspiracją dla stworzenia postaci Ochockiego, nietuzinkowego fantasty z "Lalki".
2025-02-23, 05:50
23 lutego 1850 roku urodził się Julian Ochorowicz, filozof, psycholog i wynalazca.
- Niewiele mamy takich umysłów w naszej historii. Ludzi, którzy byli tak bardzo cenieni w świecie – mówiła na antenie Polskiego Radia prof. Ewa Paczoska.
Posłuchaj
Ten niesłychany umysł swojej epoki ciekawą osobowość łączył z bardzo rozległymi zainteresowaniami. Wszystko łączył w spójnym systemie. Zaczynał od studiów na wydziale pedagogiczno-historycznym. Potem skończył fizykę i matematykę. Doktorat zrobił z filozofii i psychologii. Studiował w Warszawie, Lipski, przez dziesięć lat mieszkał w Paryżu, by potem wrócić do Warszawy, a na koniec osiąść w Wiśle.
REKLAMA
- Dzień Nauki Polskiej. Oto pięciu niesłusznie zapomnianych polskich uczonych
- Poranek z arcydziełem. Pierwszy odcinek "Lalki" Bolesława Prusa
Rozrzut jego zainteresowań był jak na standardy pozytywistycznej nauki niesłychany. Z jednej strony zajmował się fizyką eksperymentalną, był twórcą przeróżnych wynalazków z dziedziny elektroakustyki. Z drugiej strony był filozofem z kręgu filozofii pozytywistycznej, stworzył podstawy naukowe pozytywizmu w Polsce. Badał też tajemnice ludzkiej psychiki.
Napisał rozprawę pod tytułem: "O możliwości zbudowania przyrządu do przesyłania obrazów na dowolną odległość", dzięki której jest uważany za jednego z prekursorów telewizji.
Był zwany szalonym profesorem filozofii. Dla Bolesława Prusa stał się inspiracją dla stworzenia postaci Ochockiego, szalonego fantasty z "Lalki".
REKLAMA
Podczas pobytu w Paryżu, najbardziej twórczym okresie jego życia, Ochorowicz skupił się na udoskonaleniu wynalazku telefonu Bella. Odniósł wielki sukces, a wdrożony przez niego aparat do końca XIX wieku był powszechnie używany w całej Europie.
Jednocześnie w stolicy Francji prowadził systematyczną praktykę leczniczą z zakresu chorób psychicznych i hipnozy. To skierowało jego zainteresowania w kierunku zupełnie fantastycznej dziedziny jaką był spirytyzm, czyli kontakty z duchami.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA