Anna Zembura i dr Robert Wyszyński o Dniu Myśli Braterskiej

Skauci rozsiani po całym świecie są dla siebie braćmi i przyjaciółmi, niezależnie od narodowości czy koloru skóry – to myśl przewodnia obchodzonego co roku 22 lutego Dnia Myśli Braterskiej. O skautingu oraz jego ideach i celach rozmawiali w Polskim Radiu 24 wieloletnia harcerka Anna Zembura i socjolog kultury dr Robert Wyszyński.

2016-02-21, 22:00

Anna Zembura i dr Robert Wyszyński o Dniu Myśli Braterskiej
Anna Zembura i dr Robert Wyszyński, foto: PR24/PJ

Posłuchaj

21.02.16 Dr Robert Wyszyński: „Harcerstwo tworzy wielki kapitał społeczny (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Data 22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu sir Roberta Baden-Powella oraz jego żony Olave Baden-Powell. Tego dnia harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Dla niektórych środowisk harcerskich Dzień Myśli Braterskiej jest okazją do zbiórki pieniędzy na cele charytatywne.

– Rośnie liczba harcerzy, mimo że wydawało się, że harcerstwo ma słaby PR i nie uczy praktycznych umiejętności. Jednak mam wrażenie, że dla coraz większej liczby młodych ludzi kontakt w świecie wirtualnym staje się niewystarczający i realne przyjaźnie oraz zaangażowanie w sprawy społeczne wydaje im się interesujące. Harcerstwo jest dla tych ludzi ważnym elementem życia – mówiła Anna Zembura z hufca Warszawa-Żoliborz ZHP. 

Natomiast dr Robert Wyszyński z Instytutu Socjologii UW przywołał początki polskiego harcerstwa w dwudziestoleciu międzywojennym i wyjaśnił, jakie wówczas był cel istnienia skautingu.

– W międzywojniu był to całościowy projekt. W harcerstwie ludzie byli przygotowywani do objęcia różnych funkcji państwowych. Ludzie służąc wtedy ojczyźnie byli państwotwórczy. Mogli zostać urzędnikiem, policjantem lub wojskowym i były to dla nich wierność i służba. Dziś przez to, że harcerstwo nie jest projektem całościowym, służba jest postrzegana jako strata. Obecnie najważniejszy jest indywidualizm i dyspozycyjność. Natomiast w harcerstwie uczy się, że życie to projekt, gdzie trzeba się specjalizować – wyjaśniał socjolog kultury.

Więcej o harcerstwie i jego obecności we współczesnym świecie w całej rozmowie.       

Polskie Radio 24/gm/pj

Polecane

Wróć do strony głównej