Eleonora Austriaczka królową Polski
27 lutego 1670 roku na Jasnej Górze odbył się ślub króla Polski Michała Korybuta Wiśniowieckiego z arcyksiężniczką austriacką Eleonorą Habsburżanką.
2024-02-27, 05:40
Po abdykacji Jana Kazimierza sąd elekcyjny na króla Polski niespodziewanie wybrał Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Został królem, choć zostać nim nie chciał, a jego koronacja wzbudziła ogromny sprzeciw profrancusko nastawionej szlachty. Stronnictwo zwane malkontentami szukało sposobu na detronizację nowo wybranego władcy.
Aby zneutralizować wpływ opozycji dla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, szukano w Europie żony, która wzmocniłaby jego pozycję w kraju. Zwrócono wzrok w kierunku Wiednia. Habsburgowie wysunęli kandydaturę arcyksiężniczki Eleonory, siostry cesarza Leopolda I.
Sytuacja była trudna. - Tradycyjnie małżeństwa odbywały się w Warszawie, rzadziej w Krakowie. Ten ślub wyjątkowo odbył się w Częstochowie. Obawiano się jakichś zamieszek i zakłóceń w dużym mieście – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Henryk Wisner.
Posłuchaj
REKLAMA
Eleonora jako królowa Polski ograniczała się do zainteresowania mężem i dworem, wobec których była bardzo lojalna. Ku wielkiemu zadowoleniu szlachty, w ogóle nie mieszała się do polityki. Przedstawiano ją jako wzór dobroci i łagodności.
W przeciwieństwie do liderów zwalczających się stronnictw cechował ją zdrowy rozsądek i poczucie godności. Uważa się, że potrafiła wystąpić w roli rozjemcy. To dzięki niej dwór robił kroki pojednawcze i dążył do zgody z opozycją. Wyciągniętej wówczas ręki nie przyjęto.
Po śmierci Michała Korybuta Wiśniowieckiego w 1673 roku jeszcze kilka lat mieszkała w Polsce, po czym powróciła do rodzinnej Austrii.
mjm
REKLAMA
REKLAMA