Marczuk: pierwsze wypłaty świadczeń z programu "Rodzina 500+" w maju
W kwietniu ruszy program "Rodzina 500+", w ramach którego rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze.
2016-02-28, 12:18
Posłuchaj
Gdzie i w jakiej formie można będzie składać wniosek o objęcie programem "Rodzina 500+", wyjaśnia Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Dodaj do playlisty
- Pierwsze wnioski będzie można złożyć 1 kwietnia - przypomina wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.
Analogicznie do funkcjonujących już rozwiązań dotyczących świadczeń rodzinnych, świadczenie wychowawcze będzie mogło być wypłacane w urzędzie gminy lub miasta, w wyodrębnionej komórce organizacyjnej w ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce, np. specjalnych centrach do realizacji świadczeń socjalnych.
"Pierwsze wypłaty w okolicach maja"
Jego zdaniem można się spodziewać, że osoby, które złożą wnioski o świadczenie z programu 500 plus na początku kwietnia, otrzymają pierwsze wypłaty w okolicach maja.
- Z tym, że pamiętajmy - w pierwszym okresie z jednej strony obowiązuje przepis, zgodnie z którym będziemy musieli trochę dłużej poczekać na te pieniądze, bo gmina od momentu, kiedy złożymy wniosek, ma trzy miesiące na wypłatę pieniędzy, ale z drugiej strony dzięki temu, nawet jeśli złożymy wniosek w czerwcu, to otrzymamy świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia. Można spodziewać się, że osoby, które będą pierwsze, uzyskają pieniądze pewnie w maju, natomiast nie trzeba się specjalnie spieszyć i denerwować - podkreśla Marczuk.
Do programu można dołączyć w dowolnej chwili
Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie, jednak w kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek.
Jak dodaje wiceminister, jeśli chodzi o wnioski złożone po 1 lipca, będzie obowiązywać zasada ogólna: jak składamy wniosek do 10 danego miesiąca, to otrzymujemy pieniądze do końca danego miesiąca, jak po 10 - to do końca następnego miesiąca.
Wypłatami świadczenia wychowawczego będą zajmowały się samorządy, w których trwają intensywne przygotowania do nowego zadania.
- Samorządowcy mówią, że kalendarz jest dość napięty, ale mają pełne 6 tygodni, wiec powinno być wystarczająco czasu na przygotowanie się do wdrożenia ustawy, nie powinno być problemów - ocenia Marczuk.
REKLAMA
Gdzie złożyć wniosek?
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk wyjaśnia, że wnioski będzie można składać w gminie nie tylko osobiście, ale też przez pocztę oraz online. Dodał, że resort pracuje nad tym, by można to było zrobić przez elektroniczną bankowość, czyli by osoby mające konta i obsługujące je elektronicznie mogły za ich pośrednictwem złożyć wniosek. Oznacza to, że nie wymaga to podpisu elektronicznego czy zakładania konta na e-PUAP-ie.
Zobacz, jak złożyć wniosek o świadczenie z programu "Rodzina 500+" >>>
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk wyjaśnia, jak złożyć wniosek:
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
PAP, awi
REKLAMA