Granty dla naukowców: Polska w ogonie Europy

Europejska Rada ds. Badań Naukowych po raz kolejny przyznała swoje granty. Ponieważ są to, zdaniem naukowców, najbardziej prestiżowe granty w Europie, cieszy fakt, że w tym rozdaniu otrzymało je dwoje naukowców z Polski.

2016-02-27, 14:00

Granty dla naukowców: Polska w ogonie Europy
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Kamyq/Pixabay/Domena publiczna

Posłuchaj

O grantach dla polskich naukowców mówił w „Porannych rozmaitościach” radiowej Jedynki: Bartosz Zadura z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśnia Bartosz Zadura z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, kwoty wsparcia  są wysokie.

- To są granty, które mogą sięgać do 2 mln euro. W tym wypadku chodzi o wsparcie młodych naukowców, którzy są w kluczowych momentach swoich karier, tzn. tuż przed doktoratem, albo tuż po nim. Mają jakiś pomysł, który czasami może wydawać się wręcz niesamowity. Natomiast z punktu widzenia naukowego potrzeba wsparcia, żeby go rozwijać. Do tego właśnie służą te granty – mówi gość radiowej Jedynki.

Granty dla dwojga badaczy reprezentujących polskie ośrodki naukowe

Z obecnie rozdysponowanej puli dofinansowanie otrzymało ponad 300 badaczy, w tym dwoje z polskich ośrodków naukowych.

- To jest dr Mikołaj Bojańczyk, który otrzymał 1 mln 770 tys. euro na badania z dziedziny teorii informatyki, logiki matematycznej, oraz dr Katarzyna Marciniak, która również pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, a otrzymała prawie 1,5 mln euro na badania nad tradycją antyczną i jej odbiorem wśród dzieci i młodzieży w Europie – wyjaśnia Bartosz Zadura. – Jeszcze cztery osoby z Polski, ale reprezentujące uczelnie europejskie, też otrzymały granty – dodaje.

REKLAMA

Dlaczego tak mało Polaków otrzymuje granty?

Do tej pory przedstawiciele polskich ośrodków naukowych, jak informuje gość radiowej Jedynki, otrzymali 20 takich grantów. Na tle innych krajów tej części Europy wypadamy więc dosyć blado.

- W tym samym czasie Czesi trzymali 22 granty, a Węgrzy aż 47 – mówi Bartosz Zadura.

Okazuje się, że liczba przyznanych grantów ma bezpośredni związek z tym, ile proc. PKB przeznaczanych jest na badania naukowe w danym kraju.

- Takie kraje jak Niemcy czy Wielka Brytania tych grantów dostają najwięcej. Natomiast Polska nie znajduje się w czołówce – podkreśla gość radiowej Jedynki.

REKLAMA

Nie bez znaczenia jest również jeszcze jeden czynnik, który w Polsce dopiero się rozwija, czyli międzynarodowa wymiana i mobilność naukowców.

Budżet Europejskiej Rady do spraw Badań Naukowych na lata 2014-2020 to 13 miliardów euro.

Elżbieta Mamos, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej