Jak oszczędzają Polacy? Wyniki badania mogą zaskoczyć
Czterech na dziesięciu Polaków posiada nawyk systematycznego oszczędzania części swoich dochodów. Najbardziej skłonne do regularnego odkładania pieniędzy są osoby z pokolenia Y, w wieku od 21 do 35 lat.
2016-03-02, 10:26
Posłuchaj
To wnioski z badania „Pokolenia o finansach”, zrealizowanego na zlecenie Banku Zachodniego WBK.
Polacy stawiają na bezpieczeństwo
Niezależnie od wieku Polacy w oszczędzaniu stawiają na bezpieczeństwo. Zaskakujące jest jak wielu Polaków deklaruje spore oszczędności, podkreśla Magdalena Kopka, menedżer do spraw strategii marki i badań marketingowych w Banku Zachodnim WBK S.A.
- Okazuje się, że 45 proc. Polaków, czyli prawie połowa deklaruje, że posiada oszczędności na poziomie minimum trzech miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego, co jest dosyć zaskakującym wynikiem, że to jest aż tak spora grupa. W zależności od tego, o jakim pokoleniu mówimy, to się zmienia. Najchętniej oszczędza pokolenie Y. W tej grupie, co drugi badany twierdzi, że posiada oszczędności w wymienionej wysokości. Najmniej w sposób regularnych oszczędzają osoby starsze, w wieku od 50 lat wzwyż – mówi gość radiowej Jedynki.
Sporo Polaków nie oszczędza wcale
Co czwarty Polak deklaruje, że nie oszczędza ani sporadycznie, ani regularnie.
REKLAMA
- Ciekawe jest to, że w pokoleniu najmłodszym, czyli Z, jest najmniejszy odsetek osób, które wskazują, że nie oszczędzają zupełnie. Jest to zatem pokolenie, w którym tylko 12 proc. osób deklaruje, że nie odkłada żadnych pieniędzy, podczas gdy średni wynik dla całej populacji, to 25 proc. – podaje liczby Magdalena Kopka.
Na co odkładamy pieniądze?
Cel oszczędzania zmienia się wraz z wiekiem.
- Pokolenie najmłodsze oszczędza głownie na przyjemności, wakacje, podróże, rozwój swoich pasji, zainteresowań. W pokoleniu Y, pomiędzy 21 a 35 lat, aż połowa osób odkłada na mieszkanie. Zaś osoby z pokolenia X, czyli w wieku 36 – 50 lat, to jest głównie inwestycja w wykształcenie i lepszy start dla swoich dzieci - mówi Magdalena Kopka.
Jeśli chodzi o formy oszczędzania, to 44 proc. badanych osób wskazało na lokowanie pieniędzy na kontach, a 28 proc. zadeklarowało, że jest to lokata.
REKLAMA
Justyna Golonko, awi
REKLAMA