Wielka płyta bezpieczna? Będą badania
Jak się miewa wielka płyta? To ważne pytanie - bo w całej Polsce w takich budynkach może mieszkać według różnych szacunków od 8 do nawet 12 milionów osób.
2016-03-02, 17:50
Posłuchaj
Na razie nikt nie wie, w jakim stanie są bloki zwane potocznie z wielkiej płyty. Ale to ma się zmienić - resort infrastruktury i budownictwa zapowiedział ogólnopolskie badanie ich konstrukcji.
Budownictwo jest bezpieczne
Budownictwo wielkopłytowe w Polsce jest bezpieczne. Badania maja sprawdzić stan techniczny budynków - to profilaktyczne działania – tłumaczy Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.
- Budownictwo jest bezpieczne. Badanie ma sprawdzić jak te budynki zachowują się przy remontach. Sprawdzana będzie akustyka, izolacyjność termiczna przegród i wentylacja – wylicza gość radiowej Jedynki.
Ważna informacja dla kupców
Takie informacje są potrzebne dla obecnych, ale też przyszłych mieszkańców wielkiej płyty - dodaje tłumaczy Marcin Jańczuk ekspert Metrohause.
REKLAMA
- Prawie 1/3 mieszkań sprzedawanych obecnie na rynku to są mieszkania w budynkach z lat 70. i 80. w większości w technologii z wielkiej płyty. Warto by zatem przystąpić do prac, które mają ocenić w jakim stanie są te budynki – podkreśla ekspert.
Świetna infrastruktura
Takie nieruchomości cieszą się nadal dużą popularnością. Klientów przekonuje do nich przede wszystkim cena - ale też bardzo dobra infrastruktura.
- Infrastruktury brakuje na nowoczesnych osiedlach deweloperskich. Bliskość szkół, przedszkoli, obiektów handlowych liczą się dla potencjalnych nabywców – dodaje.
Planowane jest sprawdzenie budynków
Stan tych budynków ma sprawdzić Instytut Techniki Budowlanej we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju- wyjaśnia wiceminister Tomasz Żuchowski.
REKLAMA
Badania obejmą nie tylko budynki z wielkiej płyty, ale też tak zwane wielkie bloki i konstrukcje szkieletowe zwane ramą H.
Przez niemal cały PRL była to podstawowa technologia budowania, w ten sposób powstało około 4 mln mieszkań. W PRL zakładano, że bloki z wielkiej płyty będą stać 50-70 lat. Teoretycznie niektórym z nich kończy się wkrótce "data ważności". Eksperci uspokajają jednak, że po modernizacji te bloki wytrzymają nawet 120-150 lat.
Justyna Golonko, abo
REKLAMA