Słowenia: sumeryjskie zabytki odkryto w obozie dla migrantów
Trzy sumeryjskie figurki z terenu Mezopotamii sprzed 5 tysięcy lat znaleziono w ośrodku rejestracyjnym dla migrantów na granicy z Chorwacją.
2016-03-02, 21:30
Na porzucone alabastrowe figurki natrafiono już jesienią, ale nie rozgłaszano tego, ponieważ najpierw dział starożytności słoweńskiego Muzeum Narodowego musiał przeprowadzić ekspertyzę. Wykazała ich autentyczność.
Powiązany Artykuł
UNESCO potępia zburzenie przez dżihadystów bezcennego zabytku w Syrii
Uważa się, że znalezione w obozie na granicy z Chorwacją statuetki pochodzą z nielegalnych wykopalisk archeologicznych w Syrii lub Iraku i należą do zabytków cywilizacji sumeryjskiej.
Muzeum Narodowe w Lublanie potwierdziło, że są to wotywne figurki orantów z Mezopotamii, które najprawdopodobniej wykonano w III tys. p.n.e. Takie statuetki ludzi modlących się w pozycji siedzącej lub na klęczkach stawiano w świątyniach, podpisane imieniem oranta.
- Ponieważ nie mają one żadnych znaków rejestracyjnych czy numerów inwentarzowych, uważamy, że pochodzą z nielegalnych wykopalisk - powiedział archeolog Peter Turk. Według niego, warte są z pewnością kilka tysięcy euro.
REKLAMA
We wrześniu UNESCO ostrzegało, że w Syrii i Iraku trwa łupienie stanowisk archeologicznych na przemysłową skalę, a zyski z rabunku zasilają Państwo Islamskie.
STORYFUL/x-news
Figurki odkryto 4 listopada w opuszczonym namiocie w ośrodku Gruszkovje na granicy z Chorwacją. Przez Słowenię od połowy listopada, po zamknięciu granicy przez Węgry, przeszło pół miliona migrantów dążących na północ Europy.
IMIGRANCI W EUROPIE - SERWIS SPECJALNY
REKLAMA
PAP/iz
REKLAMA