Przekazujący małe gospodarstwa otrzymają dodatkowe pieniądze
Rolnik przekazujący małe gospodarstwo otrzyma 120 proc. należnych do 2020 roku dopłat. Przygotowano projekt rozporządzenia dotyczącego działania z PROW 2014-2020, umożliwiającego tę płatność.
2016-03-03, 16:53
Minister rolnictwa przygotował projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Pomoc ma przysługiwać rolnikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
- Kwalifikuje się do systemu dla małych gospodarstw (płatność do 1250 euro)
- Trwale przekaże gospodarstwo innemu rolnikowi
- Jest wpisany do ewidencji producentów, gospodarstw i ewidencji wniosków o płatność
- Zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej od dnia przekazania gospodarstwa i nie podejmie jej co najmniej 5 lat
- Po przekazaniu gospodarstwa nie będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników – w przypadku osób podlegających mu w dniu złożenia wniosku
- Jest obywatelem państwa członkowskiego UE
- W dniu złożenia wniosku ma 18 lat.
Na czyją rzecz można przekazać gospodarstwo? Tu lista wymogów jest krótsza. Można to zrobić na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, prowadzącej na własny rachunek działalność rolniczą na terytorium Polski, która spełnia łącznie następujące warunki:
- Nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty
- Jest wpisana do ewidencji jak wyżej
- Zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej na przejętych gruntach rolnych, a w przypadku osoby fizycznej do prowadzenia tej działalności osobiście, i zachowania całkowitej powierzchni gospodarstwa rolnego powiększonego w wyniku przejęcia gruntów rolnych, przez 5 lat od dnia przejęcia gospodarstwa.
Jak rozumieć trwałe przekazanie gospodarstwa? Okazuje się, że tu też ważne jest, komu jest przekazane gospodarstwo. I tak przekazanie musi objąć wszystkie grunty rolne objęte systemem płatności dla małych gospodarstw, musi nastąpić przez przeniesienie własności wszystkich gruntów i zwierząt na rzecz przejmującego, którego powierzchnia gospodarstwa po przejęciu gruntów będzie równa co najmniej średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie w kraju (a jeśli dotyczy to województwa z większą niż krajowa średnią – w województwie).
REKLAMA
Przedmiotem trwałego przekazania może być wyłącznie gospodarstwo rolne, w którym co najmniej 70 proc. to grunty od co najmniej roku posiadane przez rolnika.
Przekazanie może nastąpić na rzecz kilku przejmujących, ale każdy z nich musi spełniać stosowne dla przejmującego warunki.
Przekazanie może nastąpić wyłącznie w formie sprzedaży lub darowizny, wydanie musi nastąpić w dniu zawarcia umowy (jeśli nastąpi później, termin przekazania liczy się od dnia wydania).
Ważnym warunkiem jest określenie, że warunek zaprzestania działalności rolniczej uważa się za spełniony, jeżeli po przekazaniu gospodarstwa łączna powierzchnia gruntów należących do rolnika i jego małżonka nie przekracza 0,5 ha, a prowadzona na tych gruntach działalność służy wyłącznie zaspokajaniu własnych potrzeb.
REKLAMA
Pomoc wypłacana będzie jednorazowo, wynosi 120 proc. dopłat przyznanych w roku, od którego rolnik uczestniczy w systemie dla małych gospodarstw – pomnożonych przez liczbę lat pozostałych jeszcze do końca 2020 roku.
Proponowana punktacja w załączniku. Zauważmy tylko, że preferencje są dla większych gospodarstw przekazywanych i mniejszych przejmujących. Przejmujący poniżej 40 r. życia otrzyma dodatkowe punkty. Dolna granica ubiegania się o pomoc to 3 punkty.
Zgodnie z opublikowanym harmonogramem PROW 2014-2020, nabór przewidywany jest w pierwszym kwartale 2017 roku.
Rozporządzenie ma wejść wżycie z dniem następującym po dniu ogłoszenia – ma to pozwolić na wcześniejszą możliwość ubiegania się o pomoc. Najkorzystniejsze wsparcie, tj. w wysokości 5-letnich płatności, jest możliwe, gdy przekazanie gospodarstwa nastąpi w 2016 roku.
REKLAMA
Szacuje się, że z tej formy pomocy skorzysta 24 722 rolników. Nie podano skutków finansowych projektu.
MP
REKLAMA