KE próbuje ocalić strefę Schengen. Polska w grupie krajów, które straciłyby najwięcej

Komisja Europejska szacuje, że przywrócenie kontroli granicznych w strefie Schengen kosztowałoby unijną gospodarkę od 5 do 18 mld euro rocznie. Dodatkowe koszty upadku Schengen dla Polski mogłyby wynieść pół miliarda euro.

2016-03-04, 19:03

KE próbuje ocalić strefę Schengen. Polska w grupie krajów, które straciłyby najwięcej
Czy europejskie dyskusje zakończą się zniesieniem strefy Schengen?. Foto: Wikimedia Commons/Yarl/CC BY-SA 3.0

Posłuchaj

KE ma plan ocalenia strefy Schengen - relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Strefa Schengen, gwarantująca swobodne podróżowanie przy podniesionych szlabanach granicznych, ma poważne problemy. Już 7 krajów wprowadziło kontrole, a tym śladem mogą iść kolejne.

W czwartek KE opublikowała "mapę drogową", która ma na celu przywrócenie normalnego działania strefy Schengen. Tymczasowe kontrole na wewnętrznych granicach, przywrócone prze niektóre państwa w obliczu fali migracyjnej, mają zniknąć do końca 2016 roku - zakłada Komisja.


Powiązany Artykuł

granica 1200.jpg
Ile kosztowałaby likwidacja strefy Schengen? Olbrzymie straty dla przedsiębiorców i obywateli



Wskazuje, że tymczasowe kontrole graniczne, wprowadzone m.in. przez Niemcy, Szwecję i Danię, nie tylko utrudniają swobodny przepływ osób, ale wiążą się także z poważnymi kosztami gospodarczymi.

- Komisja oszacowała, że pełne przywrócenie kontroli granicznych w strefie Schengen spowodowałoby natychmiastowe koszty bezpośrednie, sięgające od 5 mld euro do 18 mld euro rocznie (0,05 proc.-0,13 proc. PKB). Te koszty koncentrowałyby się na określonych podmiotach i regionach, ale wpłynęłyby na całą gospodarkę UE - ocenia KE.

REKLAMA

"Takie kraje jak Polska poniosłyby dodatkowe koszty"

Najwięcej stracą Polska - 500 milionów euro rocznie, a także Niemcy i Holandia. Kontrole i kolejki na przejściach uderzą przede wszystkim w transport drogowy.

- Jesteśmy w krytycznym momencie i będzie jeszcze gorzej, jeśli nie zatrzymamy fali migracyjnej. Chcemy zrobić wszystko, by kontrole graniczne w strefie Schengen zostały zniesione do końca roku - powiedział komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos.

Komisja Europejska w planie uratowania strefy Schengen nie proponuje żadnych nowych rozwiązań, bazuje na tych, które już zostały przedstawione, choć jeszcze nie zostały zrealizowane.

Jest apel dotyczący wzmocnienia ochrony granicy grecko-tureckiej i wyznaczony do jesieni termin utworzenia wspólnej, unijnej straży granicznej. A Grecja otrzymała do 12 maja czas, by uruchomić wszystkie centra identyfikacyjne i zagwarantować skuteczną rejestrację migrantów.

IAR/PAP, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej