Korea Południowa nałoży nowe sankcje na reżim Kima
Pjongjang w styczniu ogłosił, że przetestował bombę wodorową. Natomiast w lutym na orbicie umieścił satelitę, co zostało odebrane jako test rakiety dalekiego zasięgu.
2016-03-08, 10:20
Posłuchaj
Korea Południowa zapowiedziała we wtorek, że niezależnie nałoży nowe sankcje na Koreę Płn. w związku z rozwijaniem programu zbrojnego. Seul nie wpuści też żadnego okrętu, który wpłynął do północnokoreańskiego portu w ostatnich 180 dniach.
Sankcjami objęci są dwaj obywatele Singapuru i Tajwanu oraz 38 osób z Korei Północnej; ponadto 24 podmioty z tego kraju, a także sześć organizacji z państw trzecich.
Korea Południowa zapowiedziała, że nie będzie prowadzić z osobami i podmiotami z listy żadnych transakcji finansowych.
Wcześniej Pjongjang groził, że jeśli USA i Korea Południowa rozpoczną zapowiedziane na poniedziałek wspólne ćwiczenia wojskowe, przystąpi do przeprowadzenia "na ślepo" prewencyjnych ataków nuklearnych na te kraje. Pjongjang uważa, że manewry wojskowe, które zgodnie z zapowiedziami Waszyngtonu i Seulu mają potrwać do końca kwietnia, są przygotowaniem do inwazji na Koreę Północną - podała Associated Press.
Wystrzały z Korei
2 marca Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła sankcje, które były odpowiedzią na test bomby wodorowej przeprowadzony przez Pjongjang 6 stycznia. Korea Południowa doprowadziła zaś do zamknięcia wspólnej strefy przemysłowej w Kaesong, która dla komunistycznych władz była źródłem dewiz.
Ponadto Korea Północna wystrzeliła w lutym rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.
Według Seulu w czwartek Pjongjang wystrzelił ze swojego wschodniego wybrzeża kilka pocisków bliskiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego.
REKLAMA
Chiny krytykują sankcje
Tymczasem Pekin oznajmił, że według niego "ślepa wiara” w skuteczność sankcji wobec Korei Północnej to "nieodpowiedzialność". Chiny wsparły rezolucję ONZ zaostrzającą sankcje wobec Północy. Przekonują jednak, że w obecnej sytuacji potrzeba innych rozwiązań.
Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi uważa, że złagodzenie napiętej sytuacji na Półwyspie Koreańskim wymaga podjęcia innych działań niż sankcje. Szef chińskiej dyplomacji dodał, że sankcje i presja na Pjongjang nie są odpowiedzialnym podejściem do rozwiązania problemów na Półwyspie.
Podczas specjalnej konferencji prasowej towarzyszącej sesji parlamentu minister Wang zapowiedział, że Chiny jako największy sąsiad Półwyspu Koreańskiego nie będą bezczynnie przyglądać się destabilizacji regionu.
PAP/IAR/agkm
REKLAMA
STORYFULx/-news. W pierwszej połowie stycznia nad Koreą Płd. demonstracyjnie przeleciał strategiczny amerykański bombowiec B-92. USA zdecydowały się na pokaz siły po doniesieniach Pjongjangu o przeprowadzeniu testu bomby wodorowej.
REKLAMA