Projekt reorganizacji sądów

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zapowiada zmiany w sądownictwie. Małe sądy będą łączone, a duże dzielone. Propozycję reorganizacji sądów skomentował w Polskim Radiu 24 sędzia Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądowniczej.

2016-03-10, 17:04

Projekt reorganizacji sądów
fot.flickr/attney_ny

Posłuchaj

10.03.16 Waldemar Żurek: „Bez likwidacji i łączenia sądów można sprawić, że poprawi się funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister sprawiedliwości twierdzi, że taki podział będzie sprzyjał zwiększeniu efektywności sądownictwa i w sądach średniej wielkości rzadko dochodzi do nieprawidłowości. Waldemar Żurek ocenił, że reorganizacja sądownictwa nie jest konieczna.

– Jestem wrogiem radykalnej reformy. Bez likwidacji i łączenia sądów można sprawić, że poprawi się funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Należy wykorzystać tylko dostępne mechanizmy i instrumenty – wyjaśnił sędzia.

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że należy zwrócić uwagę, czy aby na pewno wszystkie sprawy powinny być kierowane do sądu.

– Mamy takie poczucie, że ze wszystkim trzeba iść do sądu. Na świecie autentyczny i sporny dla obywatela wymiar sprawiedliwości jest strasznie drogi. Istnieje szereg instrumentów jak mediacje. Za granicą do sądu idzie się dopiero wtedy, gdy nie ma zgody na opinię wydaną w urzędzie. W Polsce nawet w prostej sprawie wykroczeniowej mamy dwuinstancyjny sąd i zawodowych sędziów – powiedział Waldemar Żurek.

REKLAMA

Polskie Radio 24/gm

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej