X Zjazd Gnieźnieński
W Gnieźnie odbył się dziesiąty, jubileuszowy Zjazd Gnieźnieński. Ponad pięciuset uczestników z całego świata uczestniczyło w wykładach, debatach, warsztatach i nabożeństwach ekumenicznych. Kongres to jedno z głównych wydarzeń w ramach obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski.
2016-03-12, 06:00
Posłuchaj
Spotkaniu towarzyszyło hasło „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. Jak mówił podczas inauguracji Zjazdu abp Wojciech Polak, chrześcijaństwo odegrało i nadal odgrywa istotną rolę w życiu społeczeństwa. – Zakorzenienie w Chrzcie Świętym jest fundamentem wolności. To fundament europejskiej tożsamości – mówił Prymas Polski.
Z kolei prezydent Andrzej Duda zwracał uwagę na znaczenie Zjazdu Gnieźnieńskiego w historii i czasach współczesnych. – Zjazd Gnieźnieński w 1000 roku był przełomem – to spotkanie pokazywało ówczesne znaczenie Polski – podkreślał. Prezydent wskazywał również na rolę chrześcijaństwa. – To ono budowało polską kulturę i tożsamość, w której dziś żyjemy – mówił Andrzej Duda.
Prezydent podczas inauguracji X Zjazdu Gnieźnieńskiego mówił również o potrzebie obrony chrześcijańskich wartości. – Musimy patrzeć na Europę w sposób wyważony. Nie możemy bać się mówić o swoich wartościach i ich bronić – apelował.
O znaczeniu Zjazdu Gnieźnieńskiego mówił Marek Horodniczy z Narodowego Centrum Kultury. Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że czas Zjazdu Gnieźnieńskiego i obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski wpisują się w dynamiczne zmiany cywilizacyjne, które obserwujemy w Europie i na świecie.
REKLAMA
– Ten czas ma wymiar ekumeniczny, szczególnie między kulturą chrześcijańską a kulturą islamu. Jednak nieposiadanie korzeni i ich nieświadomość nie jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Trzeba wiedzieć, kim się jest, by wiedzieć, co się chce w Europie zrobić – podkreślał.
Tomasz Wiścicki, publicysta, mówił w Polskim Radiu 24 o historii i różnych wymiarach Zjazdów Gnieźnieńskich.
– W Zjazdach Gnieźnieńskich obecny jest bardzo silny wątek społeczny. To spotkanie dotyczy również publicznego wymiaru religii i wiary chrześcijańskiej. Jest w nim również wiele aspektów ekumenicznych, świeckich, uniwersalnych, polskich i europejskich – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Ks. Roman Trzciński zapraszał do wzięcia udziału w 1050 mszach świętych w intencji Polski o wierność przyrzeczeniom Chrztu. Ogólnopolska inicjatywa modlitewna odbywa się pod patronatem kard. Kazimierza Nycza.
REKLAMA
– W związku z 1050. jubileuszem Chrztu Polski chcemy, by Polacy w różnych miejscach modlili się o wierność przyrzeczeniom Chrztu. A szczytem modlitwy jest eucharystia. Każdy może zamówić taką mszę w swojej parafii. Więcej informacji na stronie 1050mszy.pl – mówił.
Ks. Zenon Hanas z UKSW podkreślał ekumeniczne znaczenie Zjazdu Gnieźnieńskiego. Zwrócił uwagę na ważność dialogu międzyreligijnego i jego roli w życiu społecznym.
– Coraz bardziej odkrywamy rolę religii w życiu społecznym. Głowy kościołów powinny podejmować wspólną inicjatywę i pokazywać znaki dla świata, że taki dialog, pokój i pojednanie jest możliwe – utrzymywał.
X Zjazd Gnieźnieński odbywał się w dniach 11-13 marca. W trzydniowym kongresie brało udział ponad pół tysiąca osób z Polski i zagranicy, głównie z krajów dawnego bloku wschodniego. Do zabrania głosu zaproszono około 60 prelegentów m.in.: kard. Luisa Antonio Tagle z Filipin i abp Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego. Obecni byli ludzie kultury i polityki, działacze społeczni, ekonomiści i ludzie mediów, a także duchowni dziewięciu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i dwóch spoza Rady.
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR/dds
REKLAMA